Raport z Polski Targi Wydarzenia

TRAKO 2021 nie da się pandemii? [KOMENTARZE]

Trwają wielkie przygotowania do 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku. Czy pandemia nie pokrzyżuje ambitnych planów organizatorów?

Fot. AmberExpo / Facebook

Koronawirus powoli zabija branżę targową i konferencyjną. Pandemia wygrywa z targami Innotrans w Berlinie, które przełożone zostały na 2022 rok, a także zmienia organizację wielu innych podobnej rangi wydarzeń na tryb hybrydowy lub online. Wirusowi stawiają czoła organizatorzy gdańskich Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, intensywnie przygotowując się do wrześniowego wydarzenia. Czy wydarzenie dojdzie do skutku?

14. MTK TRAKO planowane są w tym roku w dniach 21-24 września. To największe i najbardziej prestiżowe tego typu wydarzenie w Polsce i drugie, zaraz po targach Innotrans, w Europie. Organizowane co dwa lata, cieszą się ogromną popularnością w branży transportu szynowego. Wystawy do tej pory odbywały się na dwóch płaszczyznach – w halach oraz pod gołym niebem. Jak pandemia wpłynie na tegoroczne wydarzenie?

– Pandemia SARS-CoV-2, wpływa na każdą część naszego życia – mówi Dorota Daszkowska, Dyrektor Projektu. – Nie omija nikogo z nas osobiście i determinuje życie gospodarcze. Przygotowania do tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, które mają stałe miejsce, od 1996 roku, w kalendarzu wydarzeń branży transportu szynowego, rozpoczęliśmy już w połowie ubiegłego roku. Ze względu na złożoność procesu przygotowania tak dużego wydarzenia, jakim jest każda kolejna edycja, nie mogliśmy odłożyć działań na czas bezpośrednio poprzedzający TRAKO2021. Naszym celem jest realizacja targów w trybie stacjonarnym. Podejmowane działania uwzględniają dotychczasowe wskazania i wytyczne opracowane przez Polską Izbę Przemysłu Targowego oraz będą korygowane o bieżące zalecenia i rozporządzenia administracyjne.

 

Inaczej zdecydowali organizatorzy największych targów kolejowych w Europie – Innotrans. Oni wydarzenie przenieśli na rok 2022. Zmianę tłumaczyli względami bezpieczeństwa oraz decyzją władz Berlina. Polski rząd również zdecydował o zakazie organizacji w trybie stacjonarnym podobnych wydarzeń (- aktualnie do 18 kwietnia – przyp. red.).

Do organizacji wydarzenia w trybie stacjonarnym, w dobie pandemii, odniósł się m.in. Prezes Kolei Wielkopolskich.

– Targi różnią się od festiwali, koncertów, czy wydarzeń sportowych tym, że są skoncentrowane na biznesie, a nie na rozrywce, gdzie bycie blisko siebie jest częścią tego typu eventów – komentuje Włodzimierz Wilkanowicz, Prezes Kolei Wielkopolskich. – Ponadto targi odbywają się w dużych, strzeżonych i stosunkowo łatwych do dostosowania przestrzeniach, dlatego można je porównać do sklepów wielkopowierzchniowych, które są otwarte i funkcjonują  w reżimie sanitarnym. Spotkania branżowe podczas targów budują kontakty biznesowe i przyspieszają rozwój wszystkich sektorów gospodarki. Dzięki nim firmy, miasta i regiony od lat rozwijają się szybciej.

 

Mimo pandemii zainteresowanie udziałem w targach jest spore. Czy w dobie koronawirusa frekwencja zadowoli organizatorów? W ostatnim wydarzeniu, które odbyło się w 2019 roku udział wzięło 647 wystawców z 32 krajów i 4 kontynentów. Gdańskie targi odwiedziło tysiące zainteresowanych osób.

– Aktualnie trwa bardzo już zaawansowany proces lokacji klientów-wystawców – dodaje Daszkowska. – Jesteśmy bardzo zbudowani dużym zainteresowaniem, nieodbiegającym od tego z poprzedniej edycji i zainteresowaniem branży z całej Europy. Niestety na ten proces też ma wpływ pandemia, bo funkcjonowanie wielu firm w systemie pracy hybrydowej, Home Office lub przerw spowodowanych kwarantannami, spowolnia komunikację. Jednak staramy się wspólnie z klientami sukcesywnie realizować wszystkie fazy procesu lokacyjnego.

 

Intensywnie prowadzone są także prace Rady Programowej TRAKO związane z tworzeniem programu merytorycznego wydarzenia.

– Deficyt stacjonarnych debat, konferencji i spotkań w mniej oficjalnej formule, jest mocno komunikowany przez branże – zaznacza Dyrektor Projektu. – To daje nam dodatkową energię do pracy i tworzenia także nowych eventów programowych. Mam nadzieje, że już wkrótce będziemy mogli opublikować wstępny program.

Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów organizatorów, MTK TRAKO 2021 będą najważniejszym wydarzeniem branżowym nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Co istotne, zostaną zorganizowane w Europejskim Roku Kolei. Jesienią w podróż wyruszy specjalny pociąg promujący wydarzenie – Connecting Europe Train (TEN-Train). Jednym z jego przystanków będzie właśnie Gdańsk i targi TRAKO.

– Przed nami bardzo intensywny czas prac organizacyjnych w trudnej, a przede wszystkim nie do końca przewidywalnej rzeczywistości – podsumowuje Dorota Daszkowska. -Współpraca i życzliwość okazywana przez współorganizatora Grupę PKP, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Transportu Kolejowego i Partnerów skupionych w Radzie Programowej, a przede wszystkim wypowiadanych z nadzieją przez wystawców życzeń spotkania się we wrześniu w Gdańsku, jest dla nas nieocenionym wsparciem i pokazuje, jak bardzo wszyscy tęsknimy za swoją obecnością i możliwością osobistych spotkań. To co teraz jest chyba najistotniejsze i najefektywniej może przyczyniać się do opanowania pandemii: to przestrzeganie zaleceń sanitarnych i aktywny udział w procesie szczepień, o co wszystkich proszę i bardzo zachęcam.

 

O komentarze dot. organizacji targów TRAKO 2021 poprosiliśmy osoby związane z branżą transportu szynowego

“Przy zastosowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, dystansu między uczestnikami targów, spotkania biznesowe mogą być bezpieczne. Ponadto, wg najnowszych informacji, we wrześniu tego roku znacząca część społeczeństwa powinna już być zaszczepiona przeciwko Covid-19. Co więcej – w kwestii zachowania bezpieczeństwa istnieje kilka sprawdzonych już rozwiązań, jak np. obowiązkowa rejestracja. Niemniej jednak dobrym rozwiązaniem jest formuła hybrydowa i powinniśmy się do niej przyzwyczaić – transmisje wideo z wydarzeń, szkolenia czy prezentacje online. I tak właśnie może wyglądać najbliższa przyszłość branży targowej. Nie będzie też prawdopodobnie bankietów i wydarzeń towarzyszących. Rozmowy będą się odbywały przy zachowaniu dystansu. Najważniejsza jest kwestia dobrego przygotowania takiego wydarzenia oraz zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i osób odwiedzających teren targów.”

Włodzimierz Wilkanowicz, Prezes Kolei Wielkopolskich:

 

“Spodziewam się, że po wakacjach wszystkie podobne wydarzenia stopniowo wrócą do normalnej formuły. Będzie więc możliwy również bezpieczny udział we wrześniowych targach TRAKO2021. Zgodnie z deklaracjami rządu większość Polaków zostanie już zaszczepiona. Podobnie będzie z gośćmi z zagranicy. Może oczywiście pozostać zaostrzony reżim sanitarny, ale będziemy mogli się znów spotykać.

Nie tylko TRAKO szykuje się do wielkiego otwarcia. Wiele państw z Europy Zachodniej rozpoczęło już przygotowania do odmrażania branży kongresowej i eventowej. Jeżeli gdańskie targi się odbędą, będą najważniejszym kolejowym wydarzeniem roku nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Warto to podkreślić, zwłaszcza w sytuacji w której rok 2021 ogłoszono Europejskim Rokiem Kolei. We wrześniu przez Europę przejedzie specjalny pociąg promujący tę inicjatywę. Na jego pokładzie ma gościć Europejska Komisarz ds. Transportu, która być może właśnie tym składem przyjedzie na TRAKO2021.”

Dr Jakub Majewski, Fundacja Pro Kolej

 

“Sytuacja epidemiczna w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie, ciężko dziś przewidzieć, co nas czeka we wrześniu. Jednoznacznie więc trudno określić, czy sytuacja pozwoli na organizację targów kolejowych TRAKO2021. Wydarzenie jest dość specyficzne – organizowane jest w dwóch strefach: wewnętrznej oraz zewnętrznej, gdzie prezentowany jest tabor oraz sprzęt infrastruktury kolejowej. Część otwartą można więc traktować jako miejsce publiczne. Przy zachowaniu kontroli liczby uczestników oraz odpowiednim dystansie i dezynfekcji można by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. W końcu w środkach komunikacji publicznej codziennie podróżujemy, ekspozycja pod tym względem nie różni się niczym. Część zamknięta mogłaby zaś odbyć się wirtualnie bądź przy ograniczonej liczbie przedstawicieli firm na stoisku. Będę obserwował rozwój sytuacji i wierzę, podobnie jak wiele osób z branży, targi dojdą do skutku. To okazja do rozmów, wymiany myśli i
doświadczeń, a także do nawiązania relacji biznesowych. Nie oddadzą tego żadne wydarzenia online.”

Mateusz Izydorek vel. Zydorek,
Dyrektor Biura Klastra Luxtorpeda 2.0.

 

“Nie znana jest nam skala epidemii we wrześniu, wszystko bowiem zależy od zachowań Polaków i realizacji programu szczepień oraz rozporządzeń rządowych. Myślę, że ekspozycja na wolnym powietrzu, realizowana w ramach targów TRAKO, jest możliwa. Moim zdaniem organizacja takich wydarzeń w pomieszczeniach zamkniętych jest jednak niepotrzebnym ryzykiem.”

Prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych.

 

“Jeżeli TRAKO odbędzie się planowo i sytuacja epidemiczna na to pozwoli, to przedstawiciele firmy będą obecni w Gdańsku. Stawiamy na bezpieczeństwo pracowników oraz klientów, wobec czego sytuacja w Polsce będzie miała kluczowe znaczenie dla naszej obecności na targach. Jeżeli liczba zachorowań utrzyma się na podobnym poziomie, co obecnie, podejmiemy decyzję o rezygnacji z udziału.

Miniony rok całkowicie zmienił obraz wydarzeń związanych z targami, konferencjami czy też innymi spotkaniami. Wydarzenia stacjonarne przeniosły się do świata wirtualnego. Przykładem były organizowane w trybie hybrydowym targi Energetab 2020. Fizycznie istniało stoisko, osoby zainteresowane zaś mogły się z nami połączyć przy pomocy kamer. Inną formą, którą Phoenix Contact wprowadził w zastępstwie np. targów Hanower są tzw Dialog Days, czyli wirtualne targi połączone ze zwiedzaniem wirtualnego stoiska oraz prezentacjami w formie webinarów. Cieszą się one dużą popularnością.

W mojej ocenie nawet najlepiej przygotowane targi hybrydowe, czy wirtualne nie zastąpią kontaktów i relacji, które dają targi stacjonarne. Często są one właśnie miejscem spotkań ludzi, którzy dotychczas mieli okazję kontaktować się tylko poprzez e-mail, czy telefon. Wydaje mi się, że pierwsze targi stacjonarne w erze post Covidowej będą się cieszyć rekordowym zainteresowaniem, zarówno ze strony zwiedzających jak i wystawców.”

Daniel Dolny,
Menedżer ds. przemysłu – procesy ciągłe i kolej,
Phoenix Contact Sp. z o.o.

 

“PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują udział w targach kolejowych TRAKO w podobnym zakresie jak w latach poprzednich. Forma uczestnictwa będzie zależała od sytuacji związanej z warunkami i ograniczeniami powodowanymi pandemią COVID-19.”

Mirosław Siemieniec,
Rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.