Inwestycje Raport z Polski

Spółka CPK wybrała wykonawcę prac na linii Ostrołęka – Łomża – Giżycko

To nie koniec inwestycji CPK w tym regionie. Spółka CPK zobowiązała się też, że dofinansuje prowadzone przez samorządy prace przygotowawcze dla modernizacji poprzecznej lokalnej linii kolejowej nr 223 z Orzysza przez Mikołajki, Mrągowo i Biskupiec do Czerwonki. Inwestycja została zakwalifikowana do drugiego etapu naboru w ramach Programu Kolej+, który jest realizowany przez PKP PLK.

Dzięki inwestycjom związanym z CPK na terenie województwa podlaskiego powstanie ok. 56km nowych linii kolejowych, a kolejnych ok. 265km zostanie zmodernizowanych. W ten sposób ponad milion mieszkańców województwa znajdzie się wtedy w zasięgu linii kolejowych. Dla województwa warmińsko-mazurskiego te liczby wyniosą odpowiednio: ok. 74 km, 208 km i 1,2 mln mieszkańców.

Zakres prac i ich postępy, przyjęte harmonogramy i szczegóły przygotowywanych zadań wraz z m.in. zakładanymi czasami przejazdów i korzyściami dla pasażerów można śledzić na stronie www.kolejnapolske.pl  i w mediach społecznościowych pod hasztagiem #KolejNaPolske.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.