global Tabor

Sprzedawali części ze modernizowanych lokomotyw. UZ ze stratą 7 mln hrywien

Ukrzaliznytsia ujawniła proceder sprzeniewierzenia ponad 7 mln hrywien w trakcie naprawy lokomotyw. Kilka dni wcześniej odkryto plan defraudacji w spółce ponad 1 mln hrywien.

Audyt w jednym z oddziałów strukturalnych Ukrzaliznytsia ujawnił proceder kradzieży elementów wyposażenia lokomotyw, które trafiały na modernizacje i naprawy. Pracownicy Ukrzaliznytsii demontowali części, by sprzedać je podmiotom zewnętrznym.

Ukrzaliznytsia oszacowała straty na wysokość ponad 7 mln hywien. Jak informuje dyrektor ds. bezpieczeństwa ekonomicznego i informacyjnego UZ, wszystkie okoliczności przestępstwa zostały udokumentowane i przekazane organom ścigania.

Wcześniej stróże prawa, wspólnie z przedstawicielami Ukrzaliznytsii zdemaskowali plan defraudacji ponad miliona hrywien. W proceder zaangażowanych było kilka osób. Prokuratura, wspólnie z policją i spółką przewozową zatrzymała członków grupy przestępczej, która funkcjonowała w latach 2022-23. Zajmowali się oni defraudacją środków uzyskanych ze sprzedaży minerałów należących do UZ. Na co dzień pracowali w spółce, posiadającej zezwolenie na wydobywanie kruszców z terenu jednej z kopalń.

Podczas przeszukań, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty księgowe oraz pieniądze uzyskane w wyniku przestępstwa. Policja znalazła także pieczątki, przy pomocy których grupa przestępcza mogła wypłacać gotówkę należącą do spółki.

Dodaj komentarz