Raport z Polski Wydarzenia

Stacja Muzeum zaprasza na premierę książki “Stacja Europa Centralna”

Wydawnictwo Książkowe Klimaty oraz Stacja Muzeum zapraszają na premierę nowej książki czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša zatytułowanej „Stacja Europa Centralna”. Wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia o godz. 18.00 na terenie SM.

Premiera książki Jaroslava Rudiša  odbędzie się 11 sierpnia (piątek) o godz. 18:00.
Premiera książki Jaroslava Rudiša odbędzie się 11 sierpnia (piątek) o godz. 18:00.

– Środek wakacji, a u nas przygotowania do wizyty Jaroslava Rudiša i premiery jego nowej książki. To jest Rok Rudiša. Nowa książka jest znowu kompletnie inna niż pozostałe, to jego pierwsze non-fiction. „Stacja Europa Centralna” w tłumaczeniu z niemieckiego Małgorzaty Gralińskiej, to coś pomiędzy esejami a osobistym przewodnikiem kolejowym po Europie. Trochę Wam zazdroszczę, że jeszcze jej nie przeczytaliście, a ja już tak – mówi Tomasz Zaród z Książkowych Klimatów.

 

Podczas spotkania odbędzie się tradycyjny “czeski chrzest książki”, czyli polewanie jednego egzemplarza piwem.

Jaroslav Rudiš (ur. 8 czerwca 1972 r. w Turnovie), czeski pisarz, dziennikarz, dramaturg, scenarzysta i autor komiksów. Ukończył germanistykę i historię na Politechnice w Libercu, studiował także na Uniwersytecie Karola w Pradze. Przebywał na kilku stypendiach zagranicznych m.in. w Zurychu a w latach 2001-2002 w Berlinie – w mieście tym umieścił akcję swej debiutanckiej powieści. Pracował m.in. jako nauczyciel, sprzedawca, menedżer punkowego zespołu.

Pisarska twórczość Rudiša obejmuje wiele gatunków oraz tematów. W jego dorobku obok sztuk teatralnych, powieści i komiksów znaleźć można także teksty piosenek, pisze m.in. dla zespołów „Umakart” i „Lety mimo”. Rudiš pisze w językach czeskim i niemieckim. Jako prozaik debiutował w 2002 roku powieścią „Niebo pod Berlinem”.

Stacja Muzeum zmieni lokalizację? “Cały czas mamy nadzieję na budowę nowej siedziby”

Z myślą o osobach, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu, będzie prowadzona transmisja na youtubowym podcaście ZNAK-LITERA-CZŁOWIEK. Link do transmisji: https://youtube.com/live/UBcgT7Ky9eM?feature=share

Partnerami wydarzenia są Instytut Goethego i Czeskie Centrum.

Dodaj komentarz