global Inwestycje Wydarzenia

Stadler wchodzi na azjatycki rynek metra

Międzynarodowy potentat w produkcji taboru kolejowego – firma Stadler, wygrała przetarg na 25 pociągów metra dla Tajwanu.

Zadaniem konsorcjum jest opracowanie i wybudowanie całkowicie nowej linii metra w tajwańskim mieście Kaohsiung.
Zadaniem konsorcjum jest opracowanie i wybudowanie całkowicie nowej linii metra w tajwańskim mieście Kaohsiung.

29 sierpnia 2022 roku Biuro Szybkiego Transportu Masowego w Kaohsiung przyznało konsorcjum firm ST Engineering z Singapuru, Stadler w Szwajcarii i Siemens Mobility z Niemiec koncesję na świadczenie usług kolejowych dla nowej „Żółtej Linii” MRT (Metropolitan Rapid Transit). Zgodnie z umową Stadler dostarczy 25 w pełni zautomatyzowanych pociągów metra. Ich produkcją zajmie się zakład w szwajcarskim St. Margrethen.

Zadaniem konsorcjum jest opracowanie i wybudowanie całkowicie nowej linii metra w tajwańskim mieście Kaohsiung. Firma ST Engineering będzie odpowiedzialna za dostarczanie rozwiązań elektroniki kolejowej oraz projektowanie, budowę i wyposażenie naziemnej zajezdni pociągów. Będzie także pełnić funkcję kierownika ogólnego w zarządzaniu projektem i integracji systemów. Stadler dostarczy pociągi, a Siemens Mobility sygnalizację „CBTC system”.

Kaohsiung, leżące na południu kraju jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem Tajwanu (2,72 miliona) i ważnym centrum gospodarczym wyspy. Miasto posiada nowoczesny system kolei, z jak dotąd dwiema liniami – Czerwoną i Pomarańczową. Powstanie trzeciej z nich zapewni zrównoważony, bezpieczny, wygodny, szybki i niezawodny transport publiczny dla ponad 40 procent mieszkańców miasta.

Kontrakt na dostawę 25 3-wagonowych składów metra o średniej pojemności dla Kaohsiung MRT Yellow Line stanowi dla Stadlera debiut na azjatyckim rynku metra. Jesteśmy dumni, że nasze wysokie standardy jakości i niezawodność, a także doświadczenie w dostosowywaniu rozwiązań dla pojazdów specjalnie do wymagań klientów, były decydującymi kryteriami wyboru Stadlera w tym międzynarodowym przetargu. Pociągi metra będą najnowocześniejsze, wysoce energooszczędne dzięki specjalnej lekkiej aluminiowej konstrukcji i będą obsługiwane bez maszynisty, w sposób w pełni zautomatyzowany. Ponadto zostaną specjalnie zaprojektowane z myślą o tropikalnym i subtropikalnym klimacie Tajwanu o wysokiej wilgotności do 100 procent i ekstremalnych temperaturach do 45 stopni – mówi dr Ansgar Brockmeyer, zastępca dyrektora generalnego grupy i wiceprezes wykonawczy ds. marketingu i sprzedaży w Stadlerze.

 

To nowe zamówienie dodatkowo wzmacnia obecność Stadlera w szybko rozwijającym się segmencie rynku metra. W ostatnich latach firma wygrała choćby projekty w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Białorusi i USA, łącznie na ponad 600 pociągów.

Dodaj komentarz