Raport z Polski Wydarzenia

Stan zagrożenia epidemicznego będzie odwołany. Co z ważnością licencji maszynisty?

Ważność licencji maszynisty od 1 lipca nie będzie przedłużana na podstawie ustawy o COVID-19 – poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Ma to związek z decyzją Ministra Zdrowia o odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, który wprowadzony został w Polsce w związku z pandemią koronawirusa.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co dalej z licencją maszynisty?
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co dalej z licencją maszynisty?

Wniosek o przedłużenie licencji maszynisty należy złożyć na 30 dni przed upływem terminu jej ważności. Dokumenty, których ważność upłynie do 30 czerwca, przedłużone zostaną o 180 dni od daty odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Maszyniści mają więc czas na zmiany do 27 grudnia br.

Natomiast dokumenty, których termin upłynie od 1 lipca 2023 r. zachowają swoją ważność jedynie do daty określonej w licencji maszynisty. Po jej upływie licencja maszynisty straci ważność, a maszynista nie będzie mógł prowadzić pojazdów kolejowych z napędem.

W celu przedłużenia ważności licencji maszynisty należy złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Licencja maszynisty jest wydawana przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na okres 10 lat. W 2023 r. należy przedłużyć ważność licencji maszynisty, które były wydawane w 2013 r. Wniosek o przedłużenie ważności licencji może złożyć zarówno maszynista, jak i podmiot występujący w jego imieniu (pracodawca).

Dodaj komentarz