Pasażer Wydarzenia

Strajk generalny maszynistów WKD

Rano nie kursowały pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Poranne utrudnienia na mazowieckich torach to efekt strajku Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Pojazdy wróciły do kursowania o godz. 8.00. Zatrzymają się ponownie na o godz. 15.00. To jednak nie koniec…

Fot. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63453324
Fot. Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63453324

Maszyniści WKD strajk generalny w formie rotacyjnej rozpoczęli w czwartek 18 stycznia o godz. 6.00. Do pracy wrócą o godz. 8.00, by ponownie o 15.00 zatrzymać pojazdy na dwie godziny.

Utrudnień pasażerowie spodziewać się mogą także w piątek 19 stycznia. Od tego dnia protest prowadzony będzie codziennie w dni robocze.

W związku z utrudnieniami w ruchu pociągów na linii WKD począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w godzinach 6:00-8:00 i 15:00-17:00:

Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.
Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.

Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.

Po zatrzymaniu pociągów na określonych stacjach i przystankach osobowych zostaną podstawione autobusy umożliwiające kontynuację podróży na relacji do stacji docelowej określonej odpowiednio dla unieruchomionego pociągu. Autobusy zostaną podstawione tylko w rejonie tych stacji/przystanków osobowych, na których zatrzymają się pociągi objęte godzinami strajku generalnego. W porze porannego szczytu przewozowego ok. godz. 6:00 zostały zatrzymane pociągi na następujących stacjach/przystankach osobowych:

  • stacja Grodzisk Mazowiecki Radońska (kierunek Warszawa)
  • stacja Podkowa Leśna Główna (kierunek Warszawa oraz kierunek Grodzisk Mazowiecki)
  • przystanek osobowy Malichy (kierunek Warszawa oraz kierunek Milanówek)

Autobusy będą kontynuować przejazd wzdłuż trasy WKD do stacji docelowej, do której według rozkładu jazdy zmierzał dany pociąg zgodnie z trasami komunikacji zastępczej opracowanymi na potrzeby tzw. sytuacji awaryjnych. UWAGA: obowiązują postanowienia związane ze skróceniem linii kolejowej WKD do przystanku Warszawa Reduta Ordona wraz z przesiadką do zastępczych środków transportu w obrębie przystanku osobowego Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Powody strajku

Związki zawodowe oczekują wzrostu wynagrodzenia o 800 zł od 1 stycznia. Zarząd przewoźnika zaproponował 500 zł od 1 kwietnia. Jak zaznacza Zarząd WKD, realizacja postulatów maszynistów wpłynie na wzrost cen biletów jeszcze w tym roku. Bez wprowadzenia podwyżek bilans finansowy przewozów będzie niemożliwy.

Zdaniem warszawskiego ZTM, nie ma dziś środków na wspomniane oczekiwania Związków.

Dodaj komentarz