Pasażer Wydarzenia

Światowy Dzień Kota – jak podróżować z czworonogiem?

Domowy, perski, bengalski, brytyjski – każdy jest wyjątkowy i traktowany jest jako członek rodziny. Dziś koty, bo o nich mowa, mają swoje święto. 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Z tej okazji przypominamy Wam, w jaki sposób bezpiecznie i komfortowo wybierać się z nimi w podróż.

Większość zwierząt nie przepada za długimi podróżami. Wybierając się z kotem lub innym czworonogiem w podróż pociągiem, należy zapewnić mu odpowiedni transporter na cały czas przewozu. Musi on skutecznie ograniczyć dostęp zwierzaka do otoczenia i zabezpieczać przed wyrządzeniem szkody innym pasażerom lub mieniu.

– Transporter należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub trzymać na kolanach by zwierzę czuło się bezpiecznie – przypomina przewoźnik PKP Intercity.

 

O jeszcze należy wiedzieć o wspólnej podróży pociągiem z czworonogiem?

Przede wszystkim o opłatach. Bezpłatnie podróżny może przewieźć pod swoją opieką małe zwierzęta domowe (w tym również psy), pod warunkiem, że nie są one uciążliwe dla w współpodróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu itp.), zaś przewożone zwierzęta muszą być umieszczone na czas ich przewozu w odpowiednich transporterach (mogą mieć formę klatki, kontenera lub kosza).

Jeżeli jedziesz z psem, który nie jest umieszczony w transporterze, wówczas musisz:

  • kupić bilet na przewóz psa. Opłata za taki bilet jest zryczałtowana i wynosi 15,20 złotych,
  • trzymać go na smyczy i założyć mu kaganiec na czas całej podróży pociągiem,
  • posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

Pamiętaj, że jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, musisz zająć inne miejsce albo poprosić konduktora o jego wskazanie.

Gdzie zwierzęta nie mogą przebywać?

zwierzęta uwielbiają odkrywać świat i zwykle robią to bardzo spontanicznie, o czym powinni najlepiej wiedzieć ich właściciele. Nawet, jeśli jesteś przekonany, że nasze zwierzę jest spokojne – pamiętajmy, że podróż dla kota lub psa jest zupełnie nową sytuacją. Dlatego do niektórych miejsc nawet najspokojniejsze psiaki i kociaki nie powinny mieć wstępu. W pociągach zwierzęta nie mogą przebywać:

  • w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące;
  • na miejscu do siedzenia;
  • na łóżku w wagonie WL;
  • na miejscu do leżenia w wagonie Bc.

Bilety na przewóz psa nabyć można przed podróżą, a także w pociągu u konduktora. Wówczas pobrana zostanie opłata pokładowa w wysokości 10 zł.