Inwestycje Wydarzenia

System Lohr po raz pierwszy wykorzystany w Polsce

Terminal Intermodalny CLIP w Swarzędzu zyskał pierwszy w Polsce system Lohr. To również pierwsze takie rozwiązanie wykorzystane w Europie wschodniej, mierząc na wschód od osi Bettembourg-Orbassano koło Turynu. Kraje zachodnie wykorzystują je już od dłuższego czasu.

System Lohr po raz pierwszy wykorzystany w Polsce
System Lohr w odniesieniu do możliwości gospodarczych wydaje się mieć właściwie same zalety. (Fot. clip-group.com)

Co warto wiedzieć na temat Lohr Railway System?

Zasadniczą funkcją systemu Lohr jest realizacja przeładunku także w przypadku naczep, które nie są konstrukcyjnie przystosowane do unoszenia w pionie przez suwnice czy też podnośniki typu reachstacker. Z takich naczep korzysta się nadal dość intensywnie, stąd ich dotychczasowa obsługa była właściwie niemożliwa.

Innymi słowy system ten wykorzystuje metodę przeładunku poziomego w ramach transportu intermodalnego, na przykład naczep samochodowych przewożonych drogowo na wagony kolejowe. System nie wymaga użycia dźwigów. Realizacja procesu możliwa jest dzięki ruchomym platformom umieszczanym na specjalnie do tego celu zaprojektowanych wagonach. Na taką konstrukcję wjeżdża cały samochód z naczepą. Ta zostaje prawidłowo umiejscowiona, a następnie odłączona od pojazdu, który zjeżdża z wagonu. Platforma zostaje następnie ustawiona do pozycji równoległej z osią składu.

Zwiększa się komfort podróży na trasie Poznań – Warszawa