global Pasażer

System rozpozna twarz i pobierze opłatę za bilet. Rewolucja w moskiewskim metrze

W moskiewskim metrze testowany jest system monitorowania twarzy i bezdotykowego zakupu biletów. Jak to ma wyglądać? Kamery, po rozpoznaniu twarzy pasażera, otworzą przed nim szlaban do metra i automatycznie pobiorą z konta opłatę za bilet.

Fot. Alex “Florstein” Fedorov / CC

W roku 2019 moskiewski rząd za 17 mln euro zamówił 258 serwerów, 105 komputerów i bazę danych o pojemności 9 petabajtów. Wszystkie urządzenia gromadzą informacje pozyskane z systemu monitorowania twarzy zainstalowanego w obszarze miejskim.

W roku 2020 moskiewski rząd oraz przedstawiciele metra złożyli zamówienie na podobny sprzęt o wartości prawie 39 mln euro. W monitoring z algorytmem rozpoznawania twarzy wyposażonych zostało już 232 stacji metra. Teraz system może zostać unowocześniony i rozwinięty o kolejne funkcje.

Aktualnie zainstalowane kamery mają na celu podnieść bezpieczeństwo pasażerów. Metro w przeszłości było kilkakrotnie celem ataków terrorystycznych.

Rozwój systemu automatycznego rozpoznawania twarzy może wyprzeć jednorazowe bilety papierowe. Już dziś pasażerowie moskiewskiego metra coraz chętniej kupują bilety przez aplikacje mobilne.

Czytaj dalej >