Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Szepietowo skorzysta na modernizacji trasy Rail Baltica

Bezkolizyjne przejazdy nad torami oraz większy dostęp do kolei to główne efekty modernizacji linii kolejowej Rail Baltica w Szepietowie, na odcinku Czyżew – Białystok. Stanęły tam także konstrukcje nowej sieci trakcyjnej. Wykonawca wkrótce wymieni także tory.

Fot. D. Dolubizno / PKP PLK

Lepszy dostęp do kolei między Czyżewem a Białymstokiem zyskają nie tylko mieszkańcy Szepietowa, ale także podróżni na 5 innych stacjach i 12 przystankach umiejscowionych na wspomnianym odcinku.

Na stacji Szepietowo będą dwa nowe wyższe perony, które ułatwią wsiadanie do pociągów. Przewidziano rozwiązania gwarantujące dostosowanie obiektów do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Dla bezpieczeństwa podróżnych, przejście w poziomie szyn zastąpione będzie trasą prowadzącą pod torami na perony. Ustawione będą wiaty i ławki. Wyświetlacze i nagłośnienie zapewnią stały dostęp do informacji o pociągach.

Nie tylko w Szepietowie – podróże obok budowy

Na stacji w Szepietowie zapewniony jest stały dostęp do pociągów z peronu tymczasowego. Podróże odbywają się według ustalonego rozkładu jazdy. Obok torów widać już nowe słupy, na których rozwieszana będzie sieć trakcyjna. Wykonawca usuwa konstrukcje starych peronów i zbędne zabudowania stacyjne. Układane są instalacje niezbędne do obsługi przebudowanej trasy. Pracuje ciężki sprzęt. Przygotowywany jest teren do dalszych prac torowych oraz budowy dwóch wiaduktów nad torami.