Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Szepietowo skorzysta na modernizacji trasy Rail Baltica

Bezkolizyjne przejazdy nad torami oraz większy dostęp do kolei to główne efekty modernizacji linii kolejowej Rail Baltica w Szepietowie, na odcinku Czyżew – Białystok. Stanęły tam także konstrukcje nowej sieci trakcyjnej. Wykonawca wkrótce wymieni także tory.

Fot. D. Dolubizno / PKP PLK

Lepszy dostęp do kolei między Czyżewem a Białymstokiem zyskają nie tylko mieszkańcy Szepietowa, ale także podróżni na 5 innych stacjach i 12 przystankach umiejscowionych na wspomnianym odcinku.

Na stacji Szepietowo będą dwa nowe wyższe perony, które ułatwią wsiadanie do pociągów. Przewidziano rozwiązania gwarantujące dostosowanie obiektów do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Dla bezpieczeństwa podróżnych, przejście w poziomie szyn zastąpione będzie trasą prowadzącą pod torami na perony. Ustawione będą wiaty i ławki. Wyświetlacze i nagłośnienie zapewnią stały dostęp do informacji o pociągach.

Nie tylko w Szepietowie – podróże obok budowy

Na stacji w Szepietowie zapewniony jest stały dostęp do pociągów z peronu tymczasowego. Podróże odbywają się według ustalonego rozkładu jazdy. Obok torów widać już nowe słupy, na których rozwieszana będzie sieć trakcyjna. Wykonawca usuwa konstrukcje starych peronów i zbędne zabudowania stacyjne. Układane są instalacje niezbędne do obsługi przebudowanej trasy. Pracuje ciężki sprzęt. Przygotowywany jest teren do dalszych prac torowych oraz budowy dwóch wiaduktów nad torami.

Bezkolizyjne skrzyżowania zastąpią przejazdy w poziomie torów przy ul. Mazowieckiej i Przemysłowej. Komunikację w mieście poprawi również budowa dróg dojazdowych wzdłuż torów. Mieszkańcom ul. Kolejowej chodniki zapewnią dogodne dojścia do posesji.

Czytaj dalej >