Inwestycje Przetargi

Sześć ofert w przetargu na dokumentację projektową PKM Południe

Pomorska Kolej Metropolitalna SA otworzyła oferty w przetargu na dokumentację projektową PKM Południe. Jej wykonaniem zainteresowanych jest sześć konsorcjów firm z Polski, Hiszpanii, a także Niemiec. Najkorzystniejsza oferta opiewa na kwotę 30,2 mln zł, najdroższa – na 55,8 mln zł. Spółka w swoim budżecie zarezerwowała na ten cel kwotę niespełna 36 mln zł.

Przetarg na dokumentację projektową dla PKM Południe. Poznaliśmy oferentów
Przetarg na dokumentację projektową dla PKM Południe. Poznaliśmy oferentów

– Oddana do użytku w 2015 r. linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otworzyła komunikacyjnie Trójmiasto w kierunku zachodnim i stała się silnym bodźcem do rozwoju transportu kolejowego w całym regionie – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Gdańsk Południe i jego najbliższa okolica, to równie mocno rozwijająca się część metropolii oraz okolicznych gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo, gdzie już wkrótce mieszkać będzie aż 100 tysięcy osób! Naszą rolą jest zapewnić im efektywny, niezawodny i niskoemisyjny transport. Dlatego jako samorząd wojewódzki wspólnie z miastem Gdańsk przyspieszyliśmy prace nad dokumentacją projektową PKM Południe. Jeżeli tylko uda nam się zdobyć na ten cel dofinansowanie z UE, jest szansa, że aglomeracyjny odcinek PKM Południe z Gdańska Śródmieścia do Kowal powstanie już w tej dekadzie.

 

 

PKM Południe – przetarg na projekt

Do przetargu ogłoszonego 19 grudnia 2023 r. stanęło sześć konsorcjów firm. Najtańszą złożyło Databout Sp. z o.o. i TDM Projekt Sp. z o.o. Opisane w dokumentach prace wykonają za kwotę 30 233 400 zł.  Najdroższa oferta należy do konsorcjum Voessing Polska Sp. z o.o. Vössing Ingenieurgesellschaft mbH – 55 823 550 zł.

Pomorska Kolej Metropolitalna ogłosiła przetarg na dokumentację projektową PKM Południe

W zaplanowanym przez spółkę budżecie zmieściły się dwa konsorcja. Wspomniane już Databout Sp. z.o.o. TDM Projekt  Sp.z.o.o. oraz Sweco Polska Sp. z.o.o. Biuro Projektów Kolejowych i Usług Inwestycyjnych Sp. z.o.o, które wyceniło swoje prace na 35 571 600 zł.

O wyborze zwycięzcy zdecyduje nie tylko cena (90%), ale także doświadczenie wykonawcy (10%). Wybrany w postępowaniu wykonawca będzie miał 36 miesięcy od dnia podpisania umowy na sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego – odcinka PKM Południe (Gdańsk Śródmieście – Kowal) i dwóch inwestycji drogowych.

Pełna lista oferentów i zaproponowanych przez nich kwot wygląda następująco:

 – Obecnie komisja przetargowa będzie weryfikować wszystkie oferty pod kątem formalnym, a następnie rozpatrzy je zgodnie z kryteriami merytorycznymi – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Niezwłocznie po zakończeniu prac komisji przedstawimy wynik postępowania i ogłosimy wykonawcę projektu budowlanego PKM Południe. Kolejnym naszym krokiem, równolegle z pracami nad dokumentacją aglomeracyjnego odcinka PKM Południe, będzie przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych.

 

Dodaj komentarz