Wydarzenia

Szybciej na trasie z Warszawy do Gdańska. Pendolino testowało jazdę 200 km/h

Fot. PKP PLK

Pociąg Pendolino przejechał trasą WarszawaGdańsk z prędkością 200 km/h – poinformowała spółka PKP PLK. Jazda testowa składu odbyła się w nocy z 11 na 12 stycznia i nadzorowana była przez system ERTMS/ETCS poziomu 2.

Przejazd specjalny z Warszawy Wschodniej do Gdańska i ponownie do stolicy potwierdził, że jazda z prędkością 200 km/h jest możliwa, a przede wszystkim bezpieczna i komfortowa. Czy podróż pociągiem z Warszawy nad morze będzie krótsza? Najprawdopodobniej tak. Zwiększy się także przepustowość linii.

W trakcie przejazdu testowany był również system ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz praca składu. Na pokładzie pociągu znajdował się m.in. Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Styczniowy przejazd jest już kolejnym, który miał sprawdzić możliwości systemu i współpracy taboru z systemem przytorowym.

W styczniu odbyły się też przejazdy lokomotywy luzem i lokomotywy z wagonami pasażerskimi. Sprawdzane były oddziaływania pomiędzy torem a pojazdem, oddziaływania aerodynamiczne na elementy infrastruktury przytorowej. Badano wydajność systemu zasilania oraz współpracę pantografu z siecią trakcyjną. Testowane było działanie systemów radiołączności pociągowej.

Pomiary i testy w trakcie przejazdu na bieżąco były monitorowane przez dziesiątki czujników, nadajników, odbiorników i rejestratorów. Wyniki pozwolą uzyskać wymagane certyfikaty i dopuścić urządzenia do eksploatacji.