Inwestycje Tramwaje

Tak wyglądać będzie nowa trasa tramwajowa w Bydgoszczy [FILM]

Bydgoszcz zaprezentowała drugą część wizualizacji i animacji nowej trasy tramwajowej łączącej ul. Fordońską z Toruńską. Przetarg na budowę mostów z torowiskiem tramwajowym, drugą jezdnią i cięgiem pieszo-rowerowym miasto ogłosiło w sierpniu. Inwestycja pozwoli lepiej skomunikować dzielnicę Fordon i Bartodzieje z Kapuściskami oraz terenami inwestycyjnymi.

Fot. bydgoszcz.pl

– Lokalizację inwestycji wybraliśmy m.in. w oparciu o wynik konsultacji społecznych – przypomina prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Na budowę nowego połączenia tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską zdobyliśmy wysokie unijne dofinansowanie i opracowaliśmy niezbędną dokumentację. Teraz czekają nas prace budowlane. Nowa linia tramwajowa wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego to nie tylko skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i Kapuściskami. Odciążone zostaną sąsiednie przeprawy na ul. Wyszyńskiego i Spornej. Poza tym łączymy zadanie ją z wieloma elementami poprawiającymi bezpieczeństwo takimi jak nowe drogi rowerowe  i nowoczesne oświetlenie.

 

Projekt zakłada powstanie dwóch mostów o długości 240 m. Jeden dedykowany będzie tramwajom. Między jezdniami powstanie torowisko. Dzięki temu podróż komunikacją z dzielnicy Fordon i Bartodzieje na tzw. górny taras miasta (m.in. na osiedle Kapuściska, Wyżyny i Wzgórze Wolności) skróci się o ok. 6 minut.

Rozwiązanie ułatwi też organizację ruchu tramwajowego na wypadek remontów torowisk na Toruńskiej i Fordońskiej lub w trakcie zdarzeń losowych (np. wypadek).

Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Perony będą wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy. Dodatkowymi elementami inwestycji są też przebudowa torowisk wzdłuż ul. Perłowej.

W trakcie inwestycji tramwaje na ul. Fordońskiej i Toruńskiej będą kursować bez zmian.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przyszły rok i trwać będą około 30 miesięcy. Wcześniej miasto podpisało umowę na dofinansowanie zadania środkami unijnymi na poziomie 48  mln zł. Obecnie trwa przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę robót. Głównym kryterium będzie cena oraz termin wykonania prac.

Reklama