global

Tanzania uzyskała 1,46 mld dolarów kredytu na rozwój kolei

Ministerstwo Finansów Tanzanii podpisało umowę kredytową ze Standard Chartered Bank Tanzania na pożyczkę w kwocie 1,46 mld dolarów na sfinansowanie projektu kolejowego SGR dla linii od Dar es Salaam do Makutupora. Odcinek ten będzie miał długość ok. 550 km.

Projekt SGR to jedna z największych inwestycji w tej części świata. Linia kolejowa połączy Dodomę z Dar es Salaam przez Morogoro i Makutuporę, pozwalając dotrzeć do portu Dar es Salaam zarówno mieszkańcom, jak i kolejowym przewoźnikom towarowym.

Jak pokazują analizy, kolej będzie w stanie przetransportować do portu ok. 10 tys. ton ładunku, co odpowiada ok. 500 ciężarówkom. Trasa połączy również Tanzanię z Burundi, Rwandą i Demokratyczną Republiką Konga, wpływając na rozwój w tych krajach handlu regionalnego.

– Bardzo się cieszę s podpisania tej umowy – mówił Philip Mpango, minister finansów i planowania. – Z pomocą Standard Chartered i partnerów finansowanie projektu zwiększy jeszcze bardziej zatrudnienie w Tanzanii, umożliwi także rozwój gospodarczy kraju.

 

Do inwestycji odniósł się także dyrektor naczelny Standard Chartered Tanzania, Sanjay Rughani.

– Transakcja ta oznacza zaufanie inwestorów do naszego rynku – podkreślał. – Nasz bank ma ponad 100-letnią tradycję i jest wiodącym międzynarodowym bankiem dla Afryki. Cieszymy się, że wspólnie udało się nam zrobić ten milowy krok i sfinansować projekt SGR. Przyniesie on Tanzanii ogromne korzyści i wesprze rządową wizję – stworzenia z Tanzanii kraju uprzemysłowionego.

 

Źródło: logupdateafrica.com

Dodaj komentarz