Tramwaje Wydarzenia

Termin kontraktowy na półmetku. Jak idą prace na nowej linii tramwajowej w Olsztynie?

W Olsztynie trwa budowa nowej linii tramwajowej z Pieczewa do centrum miasta. Na półmetku terminu kontraktowego, na dzień 8 listopada 2022 r., zaawansowanie prac wynosi 37 proc.

Tak powstaje nowa linia tramwajowa w Olsztynie (fot. tramwaje.olsztyn.eu)
Tak powstaje nowa linia tramwajowa w Olsztynie (fot. tramwaje.olsztyn.eu)

Umowę na rozbudowę sieci tramwajowej w Olsztynie miasto podpisało z wykonawcą rok temu. W ramach kontraktu powstać ma ok. 6 km torowiska, które połączy osiedle Pieczewo z centrum. Jakie prace już wykonano, a co przed nami?

– Wykonawca kończy już prace związane z przebudową podziemnych sieci sanitarnych tj.: kanalizacji deszczowej, sanitarnej i sieci gazowych – informuje „Raport Tramwajowy” Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. – Do wykonania zostały jeszcze niewielkie odcinki oraz przepięcia magistrali wodociągowych i sieci kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Krasickiego.

 

Trwają również prace związane z przebudową sieci elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych i przepięciem sieci światłowodowych. Wykonywane są kanalizacje kablowe pod oświetlenie uliczne oraz sygnalizacje świetlne.

W ciągu ul. Wilczyńskiego i Piłsudskiego ekipa budowlana położyła pierwsze odcinki torowiska w technologii płyty betonowej. Tory nie zostały jednak jeszcze odebrane. Wynika to z procesu technologicznego, który musi zostać wykonany przed odbiorem.

Tory składane są z 18-metrowych szyn, które muszą być zespawane, następnie zeszlifowane i prześwietlone, by móc określić czy ich struktura jest należycie zespolona – dodaje Marta Bartoszewicz. – Wówczas można je zalać betonem. Wykonawca musi też przygotować całą niezbędną dokumentację.