Tramwaje Wydarzenia

Termin kontraktowy na półmetku. Jak idą prace na nowej linii tramwajowej w Olsztynie?

W Olsztynie trwa budowa nowej linii tramwajowej z Pieczewa do centrum miasta. Na półmetku terminu kontraktowego, na dzień 8 listopada 2022 r., zaawansowanie prac wynosi 37 proc.

Tak powstaje nowa linia tramwajowa w Olsztynie (fot. tramwaje.olsztyn.eu)
Tak powstaje nowa linia tramwajowa w Olsztynie (fot. tramwaje.olsztyn.eu)

Umowę na rozbudowę sieci tramwajowej w Olsztynie miasto podpisało z wykonawcą rok temu. W ramach kontraktu powstać ma ok. 6 km torowiska, które połączy osiedle Pieczewo z centrum. Jakie prace już wykonano, a co przed nami?

– Wykonawca kończy już prace związane z przebudową podziemnych sieci sanitarnych tj.: kanalizacji deszczowej, sanitarnej i sieci gazowych – informuje „Raport Tramwajowy” Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. – Do wykonania zostały jeszcze niewielkie odcinki oraz przepięcia magistrali wodociągowych i sieci kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Krasickiego.

 

Trwają również prace związane z przebudową sieci elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych i przepięciem sieci światłowodowych. Wykonywane są kanalizacje kablowe pod oświetlenie uliczne oraz sygnalizacje świetlne.

W ciągu ul. Wilczyńskiego i Piłsudskiego ekipa budowlana położyła pierwsze odcinki torowiska w technologii płyty betonowej. Tory nie zostały jednak jeszcze odebrane. Wynika to z procesu technologicznego, który musi zostać wykonany przed odbiorem.

Tory składane są z 18-metrowych szyn, które muszą być zespawane, następnie zeszlifowane i prześwietlone, by móc określić czy ich struktura jest należycie zespolona – dodaje Marta Bartoszewicz. – Wówczas można je zalać betonem. Wykonawca musi też przygotować całą niezbędną dokumentację.

 

Jak informuje przedstawicielka Magistratu, zamontowane zostały już też pierwsze słupy trakcyjne.

Utrudnienia w mieście

W związku z pracami zamknięto skrzyżowanie ul. Piłsudskiego i Kościuszki. Większość prac, które zaplanowano, wykonawca zrealizował.

Sieci podziemne zostały położone, słupy trakcyjne posadowione i przestawione zgodnie z projektem. Teraz wykonawca jest na etapie wykańczania pierwszego rozjazdu z Al. Piłsudskiego w ul. Kościuszki.  Gdy rozjazd zostanie wykonany i zalany betonem wówczas przewoźnik przerzuci ruch tramwajowy na drugi tor i rozpocznie się montaż kolejnego rozjazdu.

Ponad skrzyżowaniem ul. Synów Pułku/ Krasickiego rozpoczęła się budowa estakady tramwajowej.  Wykonano przyczółki oraz kilka filarów. Trwa także szalowanie ustroju nośnego dwóch pierwszych przęseł.

Jednocześnie prowadzone są prace drogowe związane z układaniem nawierzchni bitumicznej i ciągów pieszo-rowerowych.

Zgodnie z deklaracjami wykonawcy codziennie przy budowie II linii tramwajowej pracuje ok. 200-230 osób, wraz z nadzorem i pracownikami administracyjnymi.

Dodaj komentarz