Raport z Polski Wydarzenia

To pewne! Dworzec PKP Bydgoszcz Główna będzie miał patrona

Dworzec PKP Bydgoszcz Główna otrzyma imię Mariana Rejewskiego – poinformował minister Łukasz Schreiber, który zwrócił się w tej sprawie do PKP S.A.

To pewne! Dworzec PKP Bydgoszcz Główna będzie miał patrona
Fot. ilustracyjne / Commons Wikimedia

– Otrzymałem list od członka zarządu PKP S.A., Andrzeja Olszewskiego z zapewnieniem, że bydgoski geniusz oficjalnie zostanie patronem naszego dworca w przyszłym roku – informuje w mediach społecznościowych Schreiber.

 

Rok 2022 nie jest datą przypadkową, bowiem właśnie wtedy minie 90 lat od złamania przez Mariana Rejewskiego kodu Enigmy.

– Cieszę się z tej decyzji i dziękuję władzom PKP, prezesowi Krzysztofowi Mamińskiemu oraz Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi za poparcie mojej propozycji – pisze minister. – Marian Rejewski to postać z której bydgoszczanie, Polacy mogą być dumni. Jego zasługi dla Ojczyzny i całego świata są nie do podważania. Historycy są zgodni, że dzięki złamaniu przez Rejewskiego kodu niemieckiej maszyny szyfrującej, II wojnę światową udało się zakończyć dużo szybciej i tym samym ocalić miliony osób. Wierzę, że dzięki mojej inicjatywie, kolejne osoby np. podróżni poznają historię i dokonania naszego krajana.

Bydgoski dworzec otrzymał patrona

Dodaj komentarz