Tramwaje Wydarzenia Wywiady

Tomasz Płóciniczak, Poznańskie Inwestycje Miejskie: Rozchodnik – rozwiązanie na ekstremalne warunki [ZDJĘCIA]

Temat zielonych torowisko i ich korzystnego wpływu na zurbanizowaną przestrzeń, był już podejmowany na naszych łamach. Coraz częstsze i dłuższe fale upałów powodują, że utrzymanie i pielęgnacja tych zielonych enklaw, nastręcza wiele trudności i pochłania więcej środków. Okazuje się jednak, że natura ma rozwiązanie, które sprawdza się w tak trudnych warunkach.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie

Rozchodnik, bo o nim mowa, można spotkać na trasach tramwajowych, choćby Warszawy, Łodzi czy Poznania. Poza tym, że znosi trudne miejskie warunki, wspaniale prezentuje się i to przez cały rok. Efekty wykorzystania tej rośliny widać w stolicy Wielkopolskie, gdzie rozchodnik poza torowiskami znalazł swoje zastosowanie na dachach wiat przystankowych. W takich miejscach również doskonale spełnia swoje zadania, czyli oczyszcza powietrze, zapewnia przeżycie owadom, obniża temperaturę latem i podwyższa zimą. Temat rozchodnika w Poznaniu, który tak okazale prezentuje się na zdjęciach, przybliżył Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przyjęło się, że zielone torowiska porasta trawa, tymczasem zarówno na nich, jak i na wiatach przystankowych sprawdza się rozchodnik. Jakie są walory takiego rozwiązania?

Zalety rozchodników w przestrzeni miejskiej trudno przecenić i dlatego coraz częściej stają się one elementem zielonej infrastruktury w miastach. To roślinność, której korzenie sięgają płytko, dobrze znosi duże nasłonecznienie oraz brak opadów i dlatego nadaje się do stosowania na dachach wiat przystankowych i torowiskach.