Tramwaje

Toruń: prace na węźle przesiadkowym na finiszu [ZDJĘCIA]

Dobiegają końca prace przy zintegrowanym węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II w Toruniu. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu projekt „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”.

Fot. Adam Zakrzewski / torun.pl

W ramach inwestycji miasto przebudowało istniejące torowiska tramwajowe wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także zbudowało nowy odcinek torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Prowadzona była także kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie modernizowanych torowisk, a w al. św. Jana Pawła II powstał nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym.

Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe na wspomnianym węźle.

– Pogoda nie ułatwia nam zadania, ale jesteśmy na finiszu. Do wykonania pozostały drobne prace. Trwa montaż śmietników i sprzątanie, a także regulowane jest podświetlenie gablot – mówi kierownik budowy firmy Balzola, Wojciech Kulpiński. – Sprawdzane są także wszelkie instalacje i trwa obserwacja sygnalizacji świetlnej w celu jej optymalnego ustawienia.

 

Prawdopodobnie na wiosnę, gdy poprawi się pogoda, miasto rozpocznie prace przy zagospodarowaniu okolicy – wiaty zostaną obsadzone pnączami. Węzeł stanie się tzw. zielonym przystankiem.

Fot. Adam Zakrzewski / Urząd Miasta Torunia, torun.pl

Łączny koszt projektu to ponad 72 mln zł, w tym ponad 36 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.