Konflikt w Ukrainie Raport z Polski Wydarzenia

Tory kolejowe przy granicy z Ukrainą na liście infrastruktury krytycznej

Odcinki torów kolejowych przy granicy z Ukrainą będą wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej. Dotyczy to także przejść granicznych i wskazanych fragmentów dróg. O zmianach poinformował na konferencji prasowej Premier RP Donald Tusk. Ma to dać pełną gwarancję dotarcia na czas pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych kilku godzin.

Kolejowe przejście graniczne Werchrata – Rawa Ruska (fot. https://zopgkor.pl)

Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu podkreślał, że Polska była, jest i będzie sojusznikiem walczącej Ukrainy. Przez nasz kraj biegną drogi transportu humanitarnego, sprzętu wojskowego i amunicji. Dlatego tak ważna jest przepustowość zarówno dróg, jak i tras kolejowych.

– Dlatego, dla zapewnienia 100-procentowej gwarancji, że pomoc będzie docierała bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To kwestia najbliższych kilku godzin – poinformował premier.

 

Jednocześnie podkreślał, że powyższych działań nie należy łączyć ze sprawą ochrony polskich rolników, którzy protestują przy polsko-ukraińskiej granicy.

– Będziemy szukać rozwiązań ochronnych dla polskich rolników, zarówno metodami krajowymi, poprzez użycie środków krajowych, jak i przez dalsze negocjacje z Ukrainą i z instytucjami europejskimi tak, by negatywne konsekwencje liberalizacji handlu z Ukrainą były mniej dotkliwe, by je zniwelować tak tylko, jak się da. Tutaj polscy rolnicy mogą na mnie liczyć – zapewnił premier w trakcie konferencji prasowej.

Dodaj komentarz