Raport z Polski Wydarzenia

Tragedia na przejeździe kolejowym w Szaflarach. Egzaminator skazany

Kara 1,5 roku pozbawienia wolności – taki wyrok usłyszał egzaminator Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który uczestniczył w tragicznym wypadku na przejeździe kolejowym w Szaflarach. W trakcie państwowego egzaminu doszło do zderzenia z pociągiem, w którym zginęła 18-letnia kursantka.

Fot. OSP Szaflary
Fot. OSP Szaflary

Wypadek miał miejsce w 2018 r. Sąd w Nowym Targu uznał egzaminatora winnego nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego w trakcie państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Mężczyzna usłyszał wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności oraz nakaz wypłacenia 150 tys. zł nawiązki na rzecz rodziny zmarłej kursantki.

Do wypadku doszło w sierpniu 2018 r. w Szaflarach (woj. małopolskie) na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. W trakcie egzaminu na prawo jazdy, samochód, kierowany przez 18-latkę, zatrzymał się na torach. Chwilę później w pojazd wjechał pociąg, prowadzony przez kandydata na maszynistę.

Znając zagrożenie, egzaminator WORD opuścił samochód, nie udzielając pomocy kursantce. W chwili zderzenia kobieta znajdowała się jeszcze w aucie. Z obrażeniami ciała trafiła do nowotarskiego szpitala. Tam zmarła.

Przebieg zdarzenia zarejestrowała kamera umieszczona w samochodzie egzaminacyjnym oraz monitoring przemysłowy na pobliskim budynku.

Z orzeczenia sądu wynika, że egzaminator nie zareagował, gdy egzaminowania nie dostosowała się do znaku STOP, stojącego przed przejazdem kolejowym. Nie użył pedału hamulca, który był do jego dyspozycji.