Raport z Polski Tramwaje

Trakcja S.A. przebuduje torowisko tramwajowe w Bydgoszczy

Prawie 107 mln zł netto wynieść może przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej w Bydgoszczy. Inwestycję zrealizuje Trakcja S.A. Umowa podpisana została 20 lutego.

Trakcja S.A. przebuduje torowisko tramwajowe w Bydgoszczy (fot. Google Maps)
Trakcja S.A. przebuduje torowisko tramwajowe w Bydgoszczy (fot. Google Maps)

Przebudowa torowiska tramwajowego obejmie odcinek od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Prace są kontynuacją prowadzonych już przez Trakcję inwestycji: budowy mostów tramwajowego i drogowego nad Brdą oraz rozbudowa układu drogowego i przebudowa infrastruktury transportu szynowego w mieście.

Nowa umowa, podpisana z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy obejmuje projekt i przebudowę torowiska tramwajowego w ciągu ul. Toruńskiej od al. Kaczyńskiego do ostatniego wjazdu do zajezdni MZK.

– Zamówienie zostało podzielone na zadanie podstawowe, które obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego długości ok. 1,425 km toru podwójnego (ok 2,85 km toru pojedynczego) oraz zamówienie opcjonalne, którym objęto niezależnie dwa odcinki: od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej oraz od zajezdni MZK do pętli Stomil – informuje Trakcja S.A.

 

Pełen zakres dokumentacji przewiduje torowisko o długości 8,805 km toru pojedynczego.

Inwestycja obejmie także infrastrukturę przystankową, przejazdy, przejścia przez torowisko, układ drogowy w ramach kolizji z torowiskiem tramwajowym, nawierzchnię drogową w rejonie rozjazdów tramwajowych, sieć trakcyjną, zasilanie, odwodnienie, podstację i oświetlenie.

– Dzięki przebudowie i modernizacji infrastruktury tramwajowej, bydgoszczanie zyskają nowe wiaty, nowoczesne systemy informacji pasażerskiej i będę mogli cieszyć się lepszym komfortem jazdy dzięki płynnej jeździe po nowej nawierzchni z prędkością do 50 km/h – dodają przedstawiciele wykonawcy.

 

Trakcja S.A. na realizację prac ma 22 miesiące od dnia podpisania umowy. Na przygotowanie dokumentacji projektowej – 10 miesięcy. Ta będzie więc gotowa pod koniec 2024 r.

Dodaj komentarz