Tramwaje

Tramwaj sprawniej połączy południe z centrum Gdańska [ZDJĘCIA]

3 lutego 2021 r. podpisano umowę na realizację linii tramwajowej Nowa Warszawska, łączącej al. Pawła Adamowicza z al. Havla w Gdańsku. Pierwszy tramwaj ma pojechać po nowej trasie w 2023 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 59,8 mln zł.

Umowa została podpisana w symbolicznym miejscu – na pętli Ujeścisko, czyli dokładnie tam, gdzie obecnie kończą się tory. Dokument sygnowali swoimi podpisami: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes zarządu firmy MTM Marek Ignatowski oraz Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która będzie prowadzić inwestycję w imieniu gminy.

Podczas uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz odniosła się do inwestycji i Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, mówiąc:

Odcinek linii tramwajowej łączący oddaną rok temu pętlę tramwajową i trasę Pawła Adamowicza z aleją Havla jest bardzo wyczekiwanym łącznikiem. Wszystko wskazuje na to, że wiosną 2023 powinniśmy właśnie z tego miejsca pojechać nową trasą. Nowa Warszawska to część większej całości, czyli Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, konsekwentnie realizowanego i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. GPKM to również elementy usprawniające komunikację publiczną, takie jak zakup nowych tramwajów, wiaty przystankowe, które obecnie są montowane w różnych punktach miasta czy wreszcie tablice informacyjne dla pasażerów umieszczane na przystankach. Miasto Gdańsk stawia na rozwój komunikacji publicznej także w nowych, dynamicznie rozwijających się dzielnicach miasta. Gdańsk skutecznie dotychczas zabiegał o fundusze unijne i mam nadzieję, że tak będzie również w nowej perspektywie unijnej.

 

Trasa przebiegać będzie od pętli tramwajowej przy al. Pawła Adamowicza i włączać się będzie w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką. Kwota kontraktu to ponad 59,8 mln zł. Prezydent Gdańska poinformowała, że Miasto będzie starać o maksymalną kwotę unijnego dofinansowania, która może wynieść 40 mln zł.

Zgodnie z przejętym prace mają zostać zakończone w listopadzie 2022 r., a pierwszy tramwaj ma wjechać na tory w pierwszym kwartale 2023 r. W zakres przewidzianych robót wchodzi: budowa ok. 2 km linii tramwajowej wraz z czterema przystankami na trasie; wykonanie chodnika, drogi rowerowej i zagospodarowanie zieleni wzdłuż trasy; przebudowa odcinka ok. 210 ul. Piotrkowskiej, z wykonaniem chodnika i oświetlenia; kompleksowe przebudowanie infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa oraz sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej.

Gdańsk. Podpisanie umowy na realizację linii tramwajowej Nowa Warszawska. (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Firma Budowlano-Drogowa MTM SA – Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o. – Partner.

Marek Ignatowski, prezes zarządu MTM powiedział:

– Dziękuję za zaufanie, jest to kolejna inwestycja, którą realizujemy w Gdańsku, w formule “tory-droga”, dlatego uważam, że jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. Liczę, że termin realizacji w roku 2022 uda nam się skrócić. Chciałbym także z góry przeprosić i poprosić mieszkańców o wyrozumiałość. Przebudowa torów, zwłaszcza w rejonie al. Havla, będzie się wiązała z dużymi utrudnieniami i ograniczeniami, jeśli chodzi o ruch oraz komunikację miejską. Postaramy się maksymalnie terminy skrócić tak, by uciążliwości było jak najmniej.

 

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu GPKM IV A. Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej – etap IV A, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W ramach projektu powstała już linia tramwajowa w al. Pawła Adamowicza, a przebudowana została linia tramwajowa na Stogach. Przedsięwzięcie obejmuje również montaż nowych wiat przystankowych w 64 lokalizacjach (proces już się toczy), 84 sztuk tablic informacji pasażerskiej (na etapie postępowania przetargowego) oraz zakup nowego dwukierunkowego wieloczłonowego taboru tramwajowego – 15 szt.

Gdańsk. Podpisanie umowy na realizację linii tramwajowej Nowa Warszawska.
Nz. Pętla tramwajowa Ujeścisko

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera!

Dodaj komentarz