Tramwaje

Tramwaj sprawniej połączy południe z centrum Gdańska [ZDJĘCIA]

3 lutego 2021 r. podpisano umowę na realizację linii tramwajowej Nowa Warszawska, łączącej al. Pawła Adamowicza z al. Havla w Gdańsku. Pierwszy tramwaj ma pojechać po nowej trasie w 2023 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 59,8 mln zł.

Umowa została podpisana w symbolicznym miejscu – na pętli Ujeścisko, czyli dokładnie tam, gdzie obecnie kończą się tory. Dokument sygnowali swoimi podpisami: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes zarządu firmy MTM Marek Ignatowski oraz Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która będzie prowadzić inwestycję w imieniu gminy.

Podczas uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz odniosła się do inwestycji i Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, mówiąc:

– Odcinek linii tramwajowej łączący oddaną rok temu pętlę tramwajową i trasę Pawła Adamowicza z aleją Havla jest bardzo wyczekiwanym łącznikiem. Wszystko wskazuje na to, że wiosną 2023 powinniśmy właśnie z tego miejsca pojechać nową trasą. Nowa Warszawska to część większej całości, czyli Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, konsekwentnie realizowanego i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. GPKM to również elementy usprawniające komunikację publiczną, takie jak zakup nowych tramwajów, wiaty przystankowe, które obecnie są montowane w różnych punktach miasta czy wreszcie tablice informacyjne dla pasażerów umieszczane na przystankach. Miasto Gdańsk stawia na rozwój komunikacji publicznej także w nowych, dynamicznie rozwijających się dzielnicach miasta. Gdańsk skutecznie dotychczas zabiegał o fundusze unijne i mam nadzieję, że tak będzie również w nowej perspektywie unijnej.

 

Trasa przebiegać będzie od pętli tramwajowej przy al. Pawła Adamowicza i włączać się będzie w al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką. Kwota kontraktu to ponad 59,8 mln zł. Prezydent Gdańska poinformowała, że Miasto będzie starać o maksymalną kwotę unijnego dofinansowania, która może wynieść 40 mln zł.

Zgodnie z przejętym prace mają zostać zakończone w listopadzie 2022 r., a pierwszy tramwaj ma wjechać na tory w pierwszym kwartale 2023 r. W zakres przewidzianych robót wchodzi: budowa ok. 2 km linii tramwajowej wraz z czterema przystankami na trasie; wykonanie chodnika, drogi rowerowej i zagospodarowanie zieleni wzdłuż trasy; przebudowa odcinka ok. 210 ul. Piotrkowskiej, z wykonaniem chodnika i oświetlenia; kompleksowe przebudowanie infrastruktury podziemnej, w ramach której powstanie m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa oraz sieci ciepłowniczej, gazowej oraz teletechnicznej.

Czytaj dalej >