Z okazji jubileuszu 150-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. zaprezentowało wyjątkowy, odrestaurowany wagon tramwajowy typu ND nr 454. Pojazd ten, będący świadectwem bogatej historii polskiego transportu szynowego, już od czerwca 2025 roku będzie kursować na Krakowskiej Linii Muzealnej, dając mieszkańcom i turystom niepowtarzalną okazję do podróży w czasie.

Tramwaj z duszą i historią
Wagon ND nr 454 to owoc wielomiesięcznej pracy pasjonatów komunikacji miejskiej oraz pracowników MPK. Pojazd powstał z elementów pochodzących z różnych miast Polski — jego nadwozie przyjechało z Tramwajów Śląskich, podwozie wywodzi się z historycznego krakowskiego wagonu, drzwi pozyskano z Łodzi, a ramy okienne zostały podarowane przez jednego z krakowskich miłośników transportu. Uzupełnieniem rekonstrukcji były archiwalne materiały i oznakowanie przekazane przez entuzjastów z Poznania.

Technologia lat 60. w nowoczesnym wydaniu
Wagony typu ND były wynikiem modernizacji prowadzonych w latach 60. XX wieku w zakładach naprawczych tramwajów w kilku miastach Polski. Ich konstrukcja uwzględniała potrzeby rosnącego ruchu pasażerskiego i zmieniających się standardów bezpieczeństwa. Modernizacje obejmowały m.in. montaż mechanicznie zamykanych drzwi sterowanych przez motorniczego, hamulców szynowych, świateł stopu, kierunkowskazów oraz lusterek.
We wnętrzu wagonu ND zastosowano podłogę pokrytą gumą w jednolitym poziomie, co ułatwiało poruszanie się pasażerom. Komfort podróży zapewniały miękkie siedzenia tapicerowane charakterystyczną dla epoki dermą.

Prezentacja zajezdniowa i planowane kursy
Uroczysta prezentacja odrestaurowanego wagonu miała miejsce 10 kwietnia 2025 roku w zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie. Wydarzenie to było integralną częścią obchodów 150-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie i zgromadziło licznych pasjonatów, przedstawicieli mediów oraz mieszkańców.
Już w czerwcu ND nr 454 wyjedzie na ulice Krakowa jako atrakcja Krakowskiej Linii Muzealnej. To nie tylko okazja do przeżycia podróży w stylu retro, ale także możliwość poznania dziedzictwa technicznego i społecznego, jakie niosą ze sobą tramwaje minionej epoki.