Analizy Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Tramwaje najszybciej jeżdżą w Poznaniu, tam też jest najwolniejsza linia [RANKING]

Poznańskie tramwaje zwyciężyły w rankingu miast, w których tramwaje osiągają największą prędkość. Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz. Zestawienie opracował i opublikował portal “Puls Gdańska”.

Fot. Commons Wikimedia

W rankingu dziennikarze portalu ocenili 12  z 15 systemów tramwajowych w Polsce. Z uwagi na trwający szeroki zakres prac modernizacyjnych i radykalnie zmniejszoną skalę funkcjonowania sieci, w analizie nie wzięto pod uwagę Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego i Torunia.

Na pierwszym miejscu pod względem prędkości tych pojazdów znalazł się Poznań (20,8 km/h), a tuż za nim Bydgoszcz (20,5 km/h) oraz Szczecin (20,3 km/h). Tabelę zamykają Gdańsk (17,1 km/h), Elbląg (17 km/h) oraz najwolniejsza Łódź (15.6 km/h).

Bydgoszcz postawiła na tramwaje i dzięki temu możemy coraz sprawniej poruszać się po mieście – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – W ciągu ostatniej dekady nadrobiliśmy wieloletnie zaniedbania. Do 2010 mieliśmy tylko 2 nowoczesne tramwaje. Od lat 90. do momentu budowy torowiska na dworzec nie zbudowano ani jednego metra nowej linii. Dziś tramwajami możemy dojechać również do Fordonu oraz wzdłuż ulicy Kujawskiej na Górny Taras. Nasza sieć tramwajowa urosła z 28 do ponad 41 kilometrów . Zmodernizowaliśmy kilka innych tras i węzłów. Wkrótce ruszy budowa mostu  spinającego  ulice Toruńską i Fordońską. Wspólnie z mieszkańcami planujemy też dalszy rozwój tramwajowej sieci. To kosztowne inwestycje, skutkujące w trakcie realizacji sporymi utrudnieniami w ruchu, ale bardzo opłacalne szczególnie w dłuższej perspektywie.

.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że najwyższe prędkości komunikacyjne tramwaje osiągają w miastach, w których znajdują się trasy szybkiego tramwaju. 

Autorzy analizowali prędkości zarówno szczytową, pozaszczytową oraz średnią prędkość. Wliczali do niej czas postoju na przystankach pośrednich.  

Najszybszą linią jest linia nr 14 w Poznaniu, na której tramwaj kursuje 27,6 km/h. Później jest linia nr 2 w Warszawie (27,2 km/h) oraz kolejna linia poznańska – nr 15 (26,7). 

Mimo zwycięstwa Poznania, to właśnie w stolicy Wielkopolski znajduje się linia, po której tramwaje jeżdżą najwolniej – linia nr 1 (23,7 km/h). Tylko trochę szybsze są tramwaje na linii nr 7 w Bydgoszczy (24 km/h). 

W rankingu uwzględnionych zostało 168 linii tramwajowych. Ranking nie obejmuje linii kursujących jedynie w weekendy oraz linii nocnych.

Pełny ranking dostępny jest na stronie: https://pulsgdanska.pl/raporttramwajowy2021

Dodaj komentarz