Tramwaje Wydarzenia

„Tramwajowy” pomnik w Elblągu

W Elblągu swoją działalność wznowił Klub Miłośników Tramwajów, działający w ramach PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej. Dziewięciu pasjonatów, dbających o historię pojazdów szynowych, planuje postawić w mieście wyjątkowy pomnik.

Klub Miłośników Tramwajów, po krótkim okresie wstrzymania swojej działalności, wznawia swoją aktywność na rzecz kultywacji długoletniej historii Tramwajów Elbląskich i nie tylko – informuje elbląski PTTK w mediach społecznościowych. – Nowym Prezesem Klubu została Brygida Gawron.

Choć grupa składa się z dziewięciu osób, zapał do działania mają ogromny. Zanim Stowarzyszenie powstało oficjalnie, jego członkowie zbierali eksponaty związane z tramwajami, by ocalić tę część historii Elbląga.

– Zbieraliśmy elementy zezłomowanych tramwajów czy dykt z numerami linii i przebiegiem trasy – mówi Kacper Adamowicz, członek Stowarzyszenia. – Promowaliśmy również elbląskie tramwaje poprzez m.in. obsługę tramwaju linii turystycznej „T”, kursującej w wakacje, którego operatorem jest PTTK. – Odbyliśmy także rozmowy z Prezesem Tramwajów Elbląskich Andrzejem Sawickim – dodaje Kacper Adamowicz. – Jako grupa zaproponowaliśmy, że będziemy działać na rzecz najstarszych i najciekawszych wozów tramwajowych w mieście, ratując je przed kasacją. Zadeklarowaliśmy także pomoc TE w organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń na terenie miasta.

 

Grupa, która działała na rzecz promocji pojazdów szynowych, wspólnie z prezesem PTTK w Elblągu Leszkiem Marcinkowskim, zdecydowała na nowo Stowarzyszenie powołać do życia. Obecnie członkowie Klubu Miłośników Tramwajów planują postawić w mieście „tramwajowy” pomnik, wykorzystując zestaw kołowy z pojazdu szynowego. Znajdzie się on w miejscu istniejącego do dziś przystanku krańcowego w parku Bażantarnia. W ten sposób upamiętnią historię tramwaju, który przed laty tam dojeżdżał.

Dodaj komentarz