Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Trwa budowa linii kolejowej do lotniska w Katowicach [ZDJĘCIA + FILM]

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ponad 660 mln zł prowadzą budowę linii kolejowej do lotniska w Katowicach-Pyrzowicach. W kwietniu inwestycja nabrała jeszcze większego tempa. Rozpoczęły się bowiem prace na torach między Siewierzem a Pyrzowicami.

Fot. Szymon Grochowski / PKP PLK

W kwietniu rozszerzył się zakres prac, dzięki którym sprawniej dojechać będzie można z Tarnowskich Gór lub Zawiercia do lotniska Katowice Airport. Poprawi się także jakość przewozu towarów.

Wykonawca rozpoczął roboty na 11-km odcinku między Siewierzem a terenem przyszłej stacji Pyrzowice Lotnisko. Przy pomocy maszyn przygotowywany jest teren do ułożenia nowego toru. Pierwsze prace obejmują m.in. demontaż szyn i podkładów. Nowe materiały są już dowiezione i przygotowane m.in. na stacji w Siewierzu. Poza nowym torem wykonana będzie elektryfikacja linii oraz zamontowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Kontynuowane są prace na łącznicy między stacją Zawiercie a linią na lotnisko. Roboty nie wpływają na rozkładowy przejazd pociągów po linii Dąbrowa GórniczaZawiercieCzęstochowa. Poza robotami torowymi wykonywana jest elektryfikacja trasy. Konieczne jest przygotowanie fundamentów i konstrukcji sieci trakcyjnej. Na łącznicy już są zamontowane słupy, na których będą rozwieszane przewody. Prace obejmują także most kolejowy w Zawierciu. Gotowa jest nowa betonowa konstrukcja. Wykonawca zabezpiecza teren i otoczenie mostu. Zakończenie prac na tym obiekcie planowane jest do końca czerwca.