Raport z Polski Wydarzenia

Układali kamienie na torach. Mieli przy sobie broń

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ciągu jednego dnia ujęli pięć młodych osób, które układały na torach przeszkody. Ich nieodpowiedzialna zabawa mogła doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym.

Do incydentów doszło w środę 3 lipca na torach szlakowych Ostrów Wielkopolski Zachodni – Bladki oraz na szlaku kolejowym Kraków Mydlniki – Kraków Batowice. W obu przypadkach mundurowym udało się zapobiec skutkom „zabawy”.

– Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 11:30, kiedy to dyżurny ruchu stacji Ostrów Wielkopolski Zachodni powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany SOK w Ostrowie Wielkopolskim, że maszynista pociągu towarowego relacji Malczyce – Ostrów  Wielkopolski na torach szlakowych Ostrów Wielkopolski Zachodni – Biadki zauważył ułożone przeszkody w postaci kamieni oraz osoby nieletnie – informuje insp. Piotr Żłobicki z Zespołu Prasowego KG SOK.

 

Na miejsce niezwłocznie skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wielkopolskim. Po przybyciu na miejsce sokiści ujęli dwóch chłopców układających na torach kamienie.

– Podczas interwencji podjętej przez mundurowych, nieletnie osoby w wieku 8 i 12 lat przyznały się do układania przeszkód na torach, oczekując na kolejne nadjeżdżające pociągi. Funkcjonariusze SOK usunęli ułożone przez nieletnich sprawców kamienie – dodaje insp. Żłobicki.

 

Do podobnego zdarzenia doszło kilka godzin później na szlaku kolejowym Kraków Mydlniki – Kraków Batowice. Służba dyżurna Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie otrzymała informację od dyżurnej ruchu stacji Kraków Mydlniki, że maszynista pociągu towarowego relacji Kraków Nowa Huta  – Zebrzydowice najechał na ułożone na główkach szyn przeszkody w postaci kamieni.

Zaalarmowani o osobach nieuprawnionych na torach funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej SOK, natychmiast ruszyli w teren.

– Po przybyciu na miejsce ujęli trzy osoby,  kobietę 27 lat, mężczyznę lat 29 i chłopca lat 7 – informuje Straż Ochrony Kolei. – Osoby przyznały się do układania przeszkód – kamieni puszki oraz szklanej butelki.

 

Podczas prowadzonych czynności przy sprawcach ujawniono wiatrówkę śrutową oraz replikę pistoletu CZ zasilaną CO na kulki metalowe. Jak się okazało ojciec z synem i swoją koleżanką celowali z wiatrówki do przedmiotów, które układały na główce szyny.

W oby przypadkach, sprawcy niebezpiecznych wybryków chuligańskich zostali przekazani wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom Policji, celem dalszego postępowania.

Dodaj komentarz