global Konflikt w Ukrainie Pasażer

Ukrzaliznytsia uruchamia pociąg do Mikołajowa

Ukrzaliznytsia wznawia połączenie pasażerskie z Mikołajowem. Pociąg odjechał z Kijowa o godz. 22.00 i dotarł do stacji końcowej po godz. 7.00. To pierwszy przejazd od 265 dni, czyli od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Fot. Ukrzaliznytsia
Fot. Ukrzaliznytsia

Ostatni dalekobieżny pociąg pasażerski przyjechał do Mikołajowa 24 lutego. Po wielu miesiącach przerwy Ukrzaliznytsia otrzymała od Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej i wojska zgodę na realizację połączenia.

Skład opuścił Kijów 14 listopada o godz. 22.14 i przyjechał do Mikołajewa 15 listopada o godz. 7.15. W drogę powrotną ruszy o godz. 22.09, by dotrzeć do stolicy Ukrainy o godz. 6.55. Bilety na połączenie już są dostępne – w kasach biletowych oraz w aplikacji mobilnej Ukrzaliznytsii.

– Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, Mikołajów był miastem frontowym i utrzymywał obronę na południu Ukrainy – mówi Oleksandr Kamyshin, prezes zarządu JSC Ukrzaliznytsia. – Po wyzwoleniu Chersonia linia frontu przesunęła się i otrzymaliśmy pozwolenie na przywrócenie połączenia kolejowego z miastem. To szczególnie ważny moment.

 

W najbliższych dniach przywrócone zostanie także połączenie kolejowe z Chersoniem.

Kolejarze już pracują na trasie, jadą za kolumną wojskową, by ich działania były bezpieczne – dodaje Kamyshin. – Odkryli oni wiele uszkodzeń infrastruktury kolejowej, ale szybko ją będziemy odbudowywać i niedługo uruchomimy długo wyczekiwane połączenie kolejowe.