Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Umowa na nową linię kolejową Wieluń – Chorzew Siemkowice

Podpisano umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej, która umożliwi mieszkańcom ziemi wieluńskiej łatwiejsze dojazdy m.in. do Łodzi, Warszawy i Gdańska. 28-kilometrowy odcinek pomiędzy Wieluniem a Chorzewem Siemkowicami będzie realizowany w ramach rządowego programu Kolej Plus.

Podpisano umowę na opracowanie projektu budowy nowej linii kolejowej w województwie łódzkim - Wieluń - Chorzew Siemkowice (Fot. Ministerstwo Infrastruktury, Twitter)
Podpisano umowę na opracowanie projektu budowy nowej linii kolejowej w województwie łódzkim – Wieluń – Chorzew Siemkowice (Fot. Ministerstwo Infrastruktury, Twitter)

Na stacji kolejowej we Wieluniu-Dąbrowej spotkali się m.in. wiceminister infrastruktury i marszałek województwa łódzkiego. Podpisano wówczas umowę na zaprojektowanie budowy linii kolejowej Wieluń – Chorzew Siemkowice. Mieszkańcy ziemi wieluńskiej będą mogli łatwiej podróżować do dużych polskich miast.

– Pierwotny budżet programu Kolej Plus to było ponad 6 mld zł. Po złożeniu wniosków przez samorządy okazało się, że mamy tak dużo dobrych projektów, że mogła powstać tylko jedna prawidłowa decyzja – środki zostały podwojone. Dzięki temu możemy przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zwiększać możliwości korzystania z najbardziej bezpiecznego i ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wieluń – Chorzew Siemkowice: Skrócony czas podróży

Obecnie podróż koleją z Wielunia do Łodzi trwa kilka godzin, jednak dzięki nowemu połączeniu podróż będzie trwała tylko 90 minut.

Po wykonaniu projektu, kolejnym etapem inwestycji będzie ogłoszenie przetargu. Wartość wybudowania linii Wieluń – Chorzew oszacowano wstępnie na 580 mln zł. Planuje się także budowę pięciu nowych przystanków kolejowych – Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice i Siemkowice. Na trasie tej linii będzie trakcja elektryczna.

– Ta inwestycja to budowa 5 nowych przystanków, która nie tylko zniweluje wykluczenie komunikacyjne, ale również wykluczenie społeczne. To również realizacja postulatów ekologicznych, czyli niska emisyjność spalin, mniejsza ilość smogu. To wspaniała wiadomość nie tylko dla mieszkańców Wielunia i okolic. To również wspaniała wiadomość dla całego województwa łódzkiego, zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym – mówi Marcin Buchali, wicewojewoda łódzki.

 

Pierwsze pociągi tej linii mają ruszyć w 2028 r.

Dodaj komentarz