Tramwaje

W Bydgoszczy ruszają konsultacje społeczne dotyczące komunikacji miejskiej

Urząd Miasta Bydgoszczy zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych wstępnej koncepcji nowego układu linii tramwajowych i autobusowych w mieście. Działania te związane są z planowanym oddaniem do ruchu torowiska przy rozbudowywanej ul. Kujawskiej. Za kilka lat zaś powstanie nowa przeprawa mostowa nad Brdą w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego.

Fot. Wikimedia / CC

Obie inwestycje znaczącą zmienią dotychczasowy układ komunikacyjny w mieście. Konsultacje dla mieszkańców rozpoczną się w piątek 18 września i potrwają do 9 października.

Wstępna koncepcja układu linii tramwajowych i autobusowych zakłada skrócenie czasu podróży między poszczególnymi bydgoskimi osiedlami i przyspieszenie połączeń między Górnym Tarasem a Fordonem i okolicami centrum miasta. Dzięki zmianom zwiększony zostanie udział transportu ekologicznego nad Brdą.

– Powstaną nowe, bezpośrednie połączenia, a wiele podróży zajmie mniej czasu niż do tej pory. Jesteśmy otwarci na wszelkie zmiany, które w ramach posiadanego budżetu mogą jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej. Na budowę nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańców transportu publicznego w ostatnich latach zabezpieczyliśmy około pół miliarda złotych –  podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.

 

Wkrótce do użytku oddana zostanie nowa trasa tramwajowa powstająca na ul. Kujawskiej i Wojska Polskiego. Odcinkiem tym kursować będą 3 linie, zapewniając mieszkańcom osiedli Górnego Tarasu szybszy dojazd do centrum i innych części miasta.

W kierunku:

  • Dworca Głównego pojedziemy linią nr 9 z pętli Glinki
  • Lasu Gdańskiego – linią nr 11 z pętli Kapuściska,
  • Bielaw – linią nr 2
  • Fordonu – linią nr 2

Duże zmiany zajdą także w komunikacji autobusowej. Szczegóły miasto zaprezentowało na swojej oficjalnej stronie – www.bydgoszcz.pl.

– W  ramach prac nad koncepcją wykorzystywane było środowisko symulacyjne VISUM, oparte na modelu stworzonym przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (aktualizowanym przez ZDMiKP), którego działanie oparte jest na wielu danych, takich jak dane urbanistyczne, demograficzne, ruchowe, atrakcyjności obszarów, jakości infrastruktury i innych – informuje bydgoski Magistrat. – Porównywano szereg różnych parametrów- średni czas i długość podróży, liczbę przesiadek, liczbę przewożonych pasażerów oraz koszt usług przewozowych.

 

W tegorocznym budżecie na komunikację miejską zabezpieczonych zostało około 165 mln zł. Wpływy z biletów z powodu pandemii są jednak znacząco niższe od zakładanych.

Konsultacje społeczne potrwają od 18 września do 9 października. Swoje opinie i propozycje można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/kujawska oraz poprzez formularz papierowy. Mieszkańcy mogą wziąć również udział w sesjach Q&A – pytania przesyłać można na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl. W ciągu trwania konsultacji odbędzie się spotkanie z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się w swoim zakresie komunikacją publiczną.

– Partycypacja społeczna jest dla nas bardzo ważna, dlatego chcemy, by Stowarzyszenia zajmujące się komunikacją były bardzo aktywne w tych konsultacjach. Nie ma rozwiązań idealnych, ale wspólną pracą z mieszkańcami można wypracować kompromis między potrzebami, a możliwościami finansowymi – podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel.