Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

W Gdyni i Celestynowie powstaną nowe wiadukty kolejowe [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś dwie umowy na wybudowanie wiaduktów kolejowych – w Gdyni oraz w Celestynowie. Inwestycje maja poprawić bezpieczeństwo podróżnych oraz usprawnić transport towarów.

Przejazd kolejowo-drogowy ul. Pucka w Gdyni. (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)

Gdynia:          

PKP PLK oraz Miasto Gdynia podpisali dziś (24.02) umowę na realizację projektu i wykonanie wiaduktu z firmą Strabag Sp. z o.o. Nowe skrzyżowanie będzie gotowe w 2023 r. Wartość zadania 64,2 mln zł netto. PLK przeznaczą na inwestycję 19,5 mln zł netto. PLK sfinansują budowę części wiaduktu nad liniami kolejowymi oraz likwidację przejazdu kolejowo – drogowego, a Miasto budowę układu drogowego oraz pozostałą część wiaduktu.

Budowa wiaduktu kolejowego w Gdyni uzupełnia projekt realizowany przez PLK dot. poprawy dostępu do tamtejszego portu morskiego. Nowy obiekt zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Wiadukt z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową liczyć będzie 185 m długości oraz 18,15 m szerokości. Zastąpi dwa przejazdy kolejowo-drogowe nieopodal stacji Gdynia Port.

Dzięki inwestycji odciąży się ruch na Estakadzie Kwiatkowskiego i usprawni komunikacja między obwodnicą Trójmiasta i centrum Gdyni a jej północnymi dzielnicami. Poprawi się komunikacja w rejonie stacji Gdynia Port oraz dojazd do ładowni kontenerowych. Budowa wiaduktu uzupełnia projekt PLK pn. „Poprawa kolejowego dostępu do portu morskiego w Gdyni”.

– W projektach Krajowego Programu Kolejowego, obejmujących budowę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych w całej Polsce, wykorzystujemy m.in. środki z programów UE. Dziś podpisane zostały umowy na obiekty w Gdyni i Celestynowie na Mazowszu. Inwestycje zwiększą poziom bezpieczeństwa na kolei oraz poprawią warunki życia mieszkańców. Efektem inwestycji jest coraz bardziej komfortowa, bezpieczna i przewidywalna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także prezes Zarządu PKP PLK.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają bezpieczeństwo na kolejowych trasach. Dziś podpisaliśmy umowę, która w Gdyni zwiększa bezpieczeństwo przy realizowanej już inwestycji portowej i poprawi komunikację w mieście. Umowa podpisana w Celestynowie zapewni wzrost bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przy rzeczowej współpracy z samorządami zwiększamy sprawność i bezpieczeństwo kolei, a mieszkańcy zyskują lepszą komunikację – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Celestynów:

Również w środę (24.02) spółka PKP PLK oraz Gmina Celestynów podpisali umowę na wybudowanie wiaduktu kolejowego w Celestynowie.

Wykonawca zaprojektuje i wybuduje wiadukt kolejowy dla dwóch torów. Trasą kursuje coraz więcej pociągów dalekobieżnych i regionalnych z Warszawy do Otwocka, Dęblina i Lublina. Nowy obiekt zastąpi przejazd na ul. E. Jankowskiego. Wiadukt kolejowy będzie miał długość ok. 24 m i szerokość ok.15 m. Inwestycja obejmie budowę układu drogowego wraz z chodnikami. Wartość 24,5 mln zł netto PLK przeznaczą 10,4 zł netto, Gmina Celestynów 14,1 mln zł netto. Zakończenie prac planowane w listopadzie 2022 roku.

Dodaj komentarz