Raport z Polski Tramwaje

W Grudziądzu rusza modernizacja torowiska

W Grudziądzu rusza modernizacja sieci tramwajowej. Inwestycja realizowana będzie na odcinku 7 km. O szczegółach zadania mówił w trakcie konferencji prasowej prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęły się na osiedlu Rządz. Przebudowane lub wymienione zostaną tam wszystkie słupy trakcyjne oraz osprzęt sieci trakcyjnej.

Pierwszy etap zadania

W pierwszym etapie przebudowana zostanie sieć trakcyjna od pętli na OM Rządz do pętli przy ul. Południowej. Wykonawca wymieni ok. 3 km nowej trakcji i przebuduje trzy skrzyżowania: z ul. Południową, ul. Kruczkowskiego i ul. Rakowskiego.

Przebudowa dotyczyć będzie także torowiska tramwajowego, zaprojektowanego po śladzie już istniejącym oraz pętli tramwajowej. Tam też wybudowany zostanie dodatkowy tor odstawczy. Pętlę zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić późniejszą rozbudowę torowiska w kierunku południowym, do przyszłego osiedla mieszkaniowego.

W ramach zadania powstaną nowe przystanki autobusowa, węzeł przesiadkowy, który połączy komunikację miejską oraz regionalną, jeden peron autobusowy oraz pięć tramwajowych. Całość zabezpieczy ogrodzenie ochronne, które uniemożliwi wtargnięcie osoby postronnej na jezdnię.

Prace będą kosztować ponad 58,6 milionów złotych. Wykonawcą jest grupa ZUE S.A.

– Termin realizacji pierwszego odcinka to październik tego roku. 15 marca przewidujemy rozpoczęcie kolejnych etapów, tj. od Alei 23 Stycznia do ulicy Marcinkowskiego z modernizacją ulicy Toruńskiej. Natomiast kolejny odcinek to torowisko od ulicy Laskowickiej do ulicy Wiejskiej z przebudową ulicy Chełmińskiej. Umowy z wykonawcami są już podpisane – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

 

Kolejne etapy prac

Jeszcze w tym kwartale rozpoczną się kolejne prace – obejmą one modernizację torowiska od ul. Wiejskiej do DK 16 i polegać będą na przebudowie układu torowego, łącząc się bezpośrednio z zadaniem przebudowy torowiska od OM Rządz.

Rozebrana zostanie istniejąca nawierzchnia torowiska tak, by wykonać jej nową konstrukcję. Powstanie nowa sieć trakcyjna, przebudowane zostaną perony oraz pojawi się nowe oświetlenie drogowe i chodniki. Całe zadanie będzie kosztować blisko 48,8 milionów złotych, a za jego wykonanie odpowiedzialna będzie Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Przetarg na modernizację sieci tramwajowej w Grudziądzu unieważniony

W skład zadania wchodzi też kompleksowa modernizacja ulicy Toruńskiej, która zyska zupełnie inny charakter. Roboty polegać będą na całkowitej rozbiórce istniejącej konstrukcji jezdni wraz z torowiskiem. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni, chodników oraz torów, która przystosowana będzie zarówno do poruszania się pieszych, samochodów jak i tramwajów. Prace obejmą przebudowę sieci trakcyjnej, podstacji zasilającej Al. 23 Stycznia, oświetlenia drogowego oraz przebudowę sieci podziemnych. Tą część zadania wykona Firma STARBAG S.A., które wyniesie około 22 mln złotych.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 144 mln złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych to 95 mln złotych.

– Dołączam się do apelu pana prezydenta i proszę mieszkańców o wyrozumiałość, gdyż inwestycja ta będzie uciążliwa, a jej realizacja będzie wiązała się z utrudnieniami, zarówno jeżeli chodzi o objazdy, jak i o komunikację miejską – mówiła Dyrektor ZDM Sylwia Łazarczyk.

 

Jak grudziądzanie powiedzieli „NIE” likwidacji tramwajów [ZDJĘCIA]

Inwestycja ta pozwoli na wprowadzenie do Grudziądza niskopodłogowych tramwajów. Ułatwią one poruszanie się osobom niepełnosprawnym, seniorom oraz pasażerom z nieporęcznym bagażem.

Źródło: grudziadz.pl

Reklama