Raport z Polski Tramwaje

W Grudziądzu rusza modernizacja torowiska

W Grudziądzu rusza modernizacja sieci tramwajowej. Inwestycja realizowana będzie na odcinku 7 km. O szczegółach zadania mówił w trakcie konferencji prasowej prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęły się na osiedlu Rządz. Przebudowane lub wymienione zostaną tam wszystkie słupy trakcyjne oraz osprzęt sieci trakcyjnej.

Pierwszy etap zadania

W pierwszym etapie przebudowana zostanie sieć trakcyjna od pętli na OM Rządz do pętli przy ul. Południowej. Wykonawca wymieni ok. 3 km nowej trakcji i przebuduje trzy skrzyżowania: z ul. Południową, ul. Kruczkowskiego i ul. Rakowskiego.

Przebudowa dotyczyć będzie także torowiska tramwajowego, zaprojektowanego po śladzie już istniejącym oraz pętli tramwajowej. Tam też wybudowany zostanie dodatkowy tor odstawczy. Pętlę zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić późniejszą rozbudowę torowiska w kierunku południowym, do przyszłego osiedla mieszkaniowego.

W ramach zadania powstaną nowe przystanki autobusowa, węzeł przesiadkowy, który połączy komunikację miejską oraz regionalną, jeden peron autobusowy oraz pięć tramwajowych. Całość zabezpieczy ogrodzenie ochronne, które uniemożliwi wtargnięcie osoby postronnej na jezdnię.

Prace będą kosztować ponad 58,6 milionów złotych. Wykonawcą jest grupa ZUE S.A.

– Termin realizacji pierwszego odcinka to październik tego roku. 15 marca przewidujemy rozpoczęcie kolejnych etapów, tj. od Alei 23 Stycznia do ulicy Marcinkowskiego z modernizacją ulicy Toruńskiej. Natomiast kolejny odcinek to torowisko od ulicy Laskowickiej do ulicy Wiejskiej z przebudową ulicy Chełmińskiej. Umowy z wykonawcami są już podpisane – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

 

Czytaj dalej >