Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

W Łańcucie powstanie wiadukt kolejowy. Umowa podpisana

PKP PLK oraz Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisali umowę na budowę wiaduktu kolejowego w Łańcucie. Inwestycja to koszt prawie 26 mln zł netto.

Fot. PKP PLK

Planowany wiadukt zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. Tory w tym miejscu pokonuje dziennie kilkanaście tysięcy samochodów. Jest to jedyny dojazd z autostrady do południowej części powiatu łańcuckiego.

Natężenie ruchu na przejeździe wciąż wzrasta – przybywa samochodów oraz pociągów. Bezkolizyjne skrzyżowanie pozwoli na swobodny przejazd pod torami, wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

Dzięki współpracy PLK i PZDW oraz podpisanej umowie z wykonawcą, wybudowany zostanie wiadukt kolejowy. Pod torami będą dwa pasy ruchu (po jednym pasie w każdą stronę), chodnik i ścieżka rowerowa. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m.

Nowe skrzyżowanie będzie gotowe w 2023 r. Wartość zadania 25,9 mln zł netto. PLK przeznaczą na inwestycję 7,2 mln zł netto. Zarządca Infrastruktury kolejowej sfinansuje budowę konstrukcji wiaduktu nad linią kolejową, a Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich – budowę układu drogowego w rejonie nowego obiektu.

Bezpieczniej na skrzyżowaniu dróg i torów

Budowa wiaduktu w Łańcucie realizowana jest z projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Przedsięwzięcie warte ponad 312 mln zł współfinansuje Unia Europejska z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Celem projektu jest zwiększanie bezpieczeństwa na styku kolei oraz dróg i zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

Do końca 2023 r. w całej Polsce powstanie ponad dwadzieścia dwupoziomowych skrzyżowań.

Dodaj komentarz