Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

W Legionowie powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie

PKP Polskie Linie Kolejowe zbudują w Legionowie nowy tunel i dwa wiadukty kolejowe. Obiekty zwiększą bezpieczeństwo na kolei i ułatwią komunikację w mieście. Inwestycja powstanie we współpracy z gminą Legionowo. Koszt prac to 32 mln zł.

Fot. UM Legionowo

Tunel drogowy, bezkolizyjne skrzyżowanie zlokalizowane przy ul. Polnej i Kwiatowej, będzie bezpieczną przeprawą przez tory. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa dla pasażerów i obsługi pociągów. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Kierowcy pojadą pod torami bez oczekiwana przed zamkniętymi rogatkami.

– Efektem inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego są nie tylko krótsze podróże i większa dostępność oraz komfort i przewidywalność kolei aglomeracyjnej i połączeń dalekobieżnych, ale także rozwiązania sprzyjające bezpiecznej i sprawnej komunikacji. Również w Legionowie, podobnie jak w całej Polsce, nowe bezkolizyjne skrzyżowania poprawią warunki życia mieszkańców – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Gmina Legionowo podpisały z wykonawcą, firmą Intop Warszawa Sp. z o. o. umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu drogowego, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Polnej i ul. Kwiatowej. W miejscu budowy przebiegają trzy linie kolejowe: Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny (nr 9), Warszawa Praga – Chotomów (nr 456) oraz Legionowo – Tłuszcz (nr 10). Zaangażowanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w zadanie wynosi ponad 14,5 mln zł brutto – to budowa wiaduktu na liniach kolejowych, likwidacja przejazdu w poziomie szyn oraz dostosowanie linii do nowych warunków.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów i dróg. W tym celu wykorzystywane są środki budżetowe i współfinansowanie unijne m.in. z POIiŚ. Legionowo to kolejna miejscowość, w której dzięki bezkolizyjnemu przejazdowi przez linię kolejową sprawniej pojadą i pociągi i ułatwiona będzie komunikacja drogowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Tunel drogowy będzie miał 49 m długości oraz 13 m szerokości. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie pod torami jezdni o łącznej szerokości 6 m z dwoma pasami ruchu oraz 3 m trasy pieszo-rowerowej. Prace realizowane są w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj dalej >