Inwestycje Raport z Polski

W Nowym Sączu powstaną dwa przystanki kolejowe

Mieszkańcy Nowego Sącza zyskają dwa nowe przystanki kolejowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały właśnie umowę na realizację pierwszego zadania. Koszt prac to prawie 12 mln zł. Wykonawcą inwestycji będzie firma Nowak-Mosty Sp. z o.o.

Lokalizacja planowanego przystanku Nowy Sącz Dąbrówka (fot. Karol Janusz / PKP PLK)
Lokalizacja planowanego przystanku Nowy Sącz Dąbrówka (fot. Karol Janusz / PKP PLK)

Dodatkowe przystanki powstaną na linii kolejowej między Tarnowem a Leluchowem. Będą to Nowy Sącz Dąbrówka oraz Nowy Sącz Gorzków.

Prace przy budowie przystanku Nowy Sącz Dąbrówka obejmą jednocześnie remont pobliskiego wiaduktu kolejowego. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2023 r.

Prowadzone jest postępowanie przetargowe na budowę przystanku Nowy Sącz Gorzków. Na przystanku istotnym udogodnieniem dla wszystkich podróżnych będzie przejście podziemne.

Nowe przystanki w dzielnicach – Dąbrówka i Gorzków, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, przewidziano w rejonie dużych sądeckich przedsiębiorstw FAKRO oraz DAKO – informują PKP PLK S.A. – Na peronach będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Jasne oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych, czy słabo widzących będą oznakowania z systemem ścieżek dotykowych. Z myślą o osobach o ograniczonych możliwościach poruszania się przewidziano pochylnie.

 

Rządowy Program dla kolei w Małopolsce obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej. Zrealizowane zostaną w miejscowościach: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka, a także Nowy Sącz (dwa). Oprócz umowy na przystanek Nowy Sącz Dąbrówka, podpisano już kontrakty na realizację podobnych projektów w Zatorze, w Dąbrówce i w Wolbromiu. Niebawem zaś PLK ogłosi kolejne przetargi.