Aktualności Tramwaje

W Olsztynie wybrano wykonawcę infrastruktury tramwajowej

Prezydent Olsztyna zdecydował o wyborze wykonawcy rozbudowy infrastruktury tramwajowej. Siedem firm i konsorcjów z Polski i z zagranicy stanęło do drugiego przetargu na budowę nowej nitki tramwajowej w stolicy Warmii i Mazur. Po sprawdzeniu i ocenie ofert zapadła decyzja o wskazaniu krakowskiej spółki ZUE.

– Ta oferta jest zarówno atrakcyjna finansowo, jak i wykonawca ma ogromne doświadczenie w tego typu pracach – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Zależy nam właśnie na takim wykonawcy i mamy nadzieję, że ostatecznie właśnie z tą firmą będziemy mogli podpisać umowę. Kiedy to się stanie? Na to wpływ mają ewentualne odwołania pozostałych sześciu oferentów, jak i tradycyjna kontrola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

 

Podpisanie stosownej umowy nastąpi prawdopodobnie w październiku lub listopadzie. Zakończenie prac planowane jest w 2023 roku.

Na realizację zadania przeznaczyliśmy 479,7 mln zł, z czego 365 mln zł to dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej. Krakowska spółka zadeklarowała realizację inwestycji za niewiele ponad 382,2 mln zł. – dodaje prezydent

 

Grupa ZUE SA posiada doświadczenie w prowadzeniu prac torowych. W swoich realizacjach ma m.in. budowy i przebudowy tramwajowych torowisk w Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Jest także odpowiedzialna za utrzymanie, konserwację i naprawy torowisk w Krakowie.

Nowa linia tramwajowa w Olsztynie to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzona ulicami: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Budowie torowiska towarzyszyć będzie także przebudowa podziemnych sieci czy powstanie nowych ścieżek rowerowych i chodników.

Mat. UM Olsztyn