Raport z Polski

“W ostatnim czasie nie przewoziliśmy węgla z Rosji” Spółka PKP LHS komentuje strajk na torach w Sławkowie

Fot. Erik1980 / CC

Spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa odniosła się do strajku – blokady Stacji Sławków LHS – którą wczoraj przeprowadzili Związkowcy Polskiej Grupy Górniczej. – W ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji – podkreślają.

Blokadę torów związkowcy zorganizowali we wtorek 18 lutego. Jak podkreślał Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, mimo że polski węgiel zalega na kopalnianych hałdach, do kraju importowany jest surowiec z Rosji. Górnicy podkreślają również, że żadne z rządowych obietnic dotyczących importu węgla nie zostały do tej pory zrealizowane. A sam import bezpośrednio szkodzi gospodarce kraju i zagraża ich miejscom pracy.

O szczegółach protestu przeczytacie w:

Związkowcy PGG blokują tory w Sławkowie. Protestują przeciwko importowi węgla ze Wschodu

Do wtorkowego protestu odnieśli się przedstawiciele spółki PKP LHS:

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą blokady torów w Stacji Sławków LHS, Spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa informuje, iż w ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji. W obecnej chwili na naszej linii nie ma również żadnych wagonów z węglem pochodzącym z importu. Realizujemy natomiast przewozy węgla w eksporcie. W roku bieżącym, z polskiej Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach, zrealizowano przez Sławków szerokim torem wysyłki 7 składów po 36 wagonów każdy. Do końca miesiąca planowana jest wysyłka jeszcze 5 składów polskiego węgla w eksporcie.