Tramwaje

W Poznaniu i Warszawie brakuje motorniczych. Kraków szykuje rezerwowy tabor. Jak wygląda organizacja komunikacji miejskiej w polskich miastach?

 

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego od środy 25 marca wprowadzone zostały ograniczenia w przemieszczaniu się po Polsce. Zmiany dotyczą także funkcjonowania komunikacji miejskiej. Część samorządów przywraca normalne kursowanie tramwajów i autobusów, pozostałe, z uwagi na tymczasowy brak pracowników, kolejny raz prezentują nowe rozkłady jazdy.

Gdańsk, Bydgoszcz i Warszawa wracają do tygodniowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, zaś Kraków wprowadza dodatkowy, rezerwowy tabor autobusów i tramwajów. Zarówno w stolicy województwa Mazowieckiego, jak i w Wielkopolsce przewoźnicy miejscy borykają się z problemem niedoboru motorniczych i kierowców. Jak więc wygląda organizacja transportu publicznego w poszczególnych miastach?

Gdańsk

Od środy 25 marca mieszkańcy Gdańska zyskają więcej połączeń w godzinach porannego szczytu. Część kursów pojazdy komunikacji miejskiej wykonają równocześnie.

Dodatkowe kursy w szczycie porannym na liniach 7, 8, 10, T8, 111, 154, 200, 232 i 256 rozpisane zostały tutaj.

Mając na względzie bezpieczeństwo pasażerów i kierowców, część kursów w porannym szczycie wykonywana będzie przez dwa pojazdy równolegle. Tak będzie na wybranych kursach linii: 2, 3, 5, 6, 9, 111, 115, 124, 127, 132, 148, 154, 158/258, 162, 167, 168, 175, 199, 210 i 227.

Pobierz listę kursów obsługiwanych przez dwa pojazdy równocześnie (323 KB)

Gdański przewoźnik zawiesza tymczasowo kursy na liniach 100 i 195, a w soboty, niedziele i święta także na linii 108.

Dodatkowe zmiany (w tym ograniczenia kursowania) będą dostępne w specjalnych komunikatach na stronie: ztm.gda.pl.

Szczecin

MPK Szczecin od środy 25 marca wprowadza kolejne korekty w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Kursy w dni powszednie realizowane będą zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni wolne od nauki szkolnej. Zmiany dotyczą godzin szczytów przewozowych – od godz. 5.00 do 8.00 oraz od godz. 13.00 do 16.30. W pozostałych godzinach linie kursują według sobotnich rozkładów jazdy.

Toruń

Od środy 25 marca zmiany wprowadza także MZK Toruń. W godzinach od 5.00 do 7.30 – w czasie porannego szczytu, przewoźnik wprowadzi 22 dodatkowe kursy autobusów. Tramwaje od tego dnia kursować będą według feryjnego rozkładu jazdy.

Na przystankach komunikacji miejskiej zostaną umieszczone informacje na temat nowych zasad korzystania z pojazdów. Zgodnie z wytycznymi, w publicznym transporcie zbiorowym w pojeździe nie może przebywać więcej pasażerów niż połowa miejsc siedzących. Czyli jeśli przykładowo w pojeździe jest 30 miejsc siedzących, pasażerów może być co najwyżej 15.

Z kolei poszczególne autobusy i tramwaje zostaną opatrzone informacjami o dopuszczalnej liczbie pasażerów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danym pojeździe.

Bydgoszcz

W Bydgoszczy od 25 marca na wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie rozkład jazdy taki jak w dni powszednie.

Poznań

MPK Poznań mierzy się z niedostateczną liczbą motorniczych i kierowców. Obecnie prawie 25 proc. pracowników (25,6 proc. kierowców autobusów oraz 23,5 proc. motorniczych) nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Powodem tego stanu są m.in. zwolnienia lekarskie, urlopy czy opieka nad dziećmi.

Dodaj komentarz