global Tabor

W tym roku rozpocznie się przebudowa zachodniej linii kolejowej Ghany

Po blisko dwóch latach rozpocznie się przebudowa zachodniej linii kolejowej w Ghanie. Pierwsze rozmowy o inwestycji Ministerstwo Kolei oraz Transnet International Holdings, państwowy operator kolejowy i towarowy w Południowej Afryce, rozpoczęły w 2018 r. Poza przebudową, wstępne umowy dotyczą także utrzymania linii oraz odnowienia i utrzymania istniejących lokomotyw oraz wagonów transportowych.

Temat inwestycji odświeżony został w grudniu 2019 r., kiedy Transnet podpisał umowę z Ghana Railway Development Autority (GRDA) na przebudowę opuszczonej linii wąskotorowej – zachodniej linii kolejowej Ghany.

– Nadszedł czas, by Afrykanie znaleźli rozwiązanie swoich problemów – powiedział w trakcie konferencji prasowej w Takoradi Lulu Xingwana, wysoka komisarz RPA w Ghanie. – Jestem zadowolona z postępu prac i podpisania w grudniu 2019 r. umowy między naszym państwem a RPA. Działania te pozwolą rozwinąć infrastrukturę kontynentu, szczególnie rozwój sektora kolejowego w Ghanie.

 

Xingwana podkreśliła także, że współpraca krajów afrykańskich niezmiernie ją cieszy.

– Szukamy rozwiązań u siebie, to się ceni – podkreślała.

 

Jak zaznaczył Wilson Mogoba, dyrektor ds. programów Transnet, modernizacja linii usprawni ruch towarowy w tej części kontynentu i z korzyścią wpłynie na gospodarkę kraju.

– Przeprowadzone zostały analizy, które wykazały rentowność projektu – podkreślał Mogoba. – Aktualnie nad doprowadzeniem inwestycji do realizacji pracuje 9-osobowy zespół ekspertów. Analizują oni odcinek linii kolejowej z Takoradi do Kumasi i Awaso, ustalając, jakie prace należy na niej wykonać.

 

Inwestor chce także zmodernizować lokomotywy i wagony, które służyć będą do przewozu towarów.

Obecnie przewóz towarów, takich jak: boksyt, mangan, kakao, ciężki sprzęt, cement, paliwo i ładunki śródlądowe, odbywa się drogami. Stanowi to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.

Dodaj komentarz