Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Wakacyjne przejazdy PKP i PKS za darmo? Lewica apeluje do rządu

Czy młodzież i studenci pojadą w wakacje pociągami PKP a także autobusami PKS za darmo? Z takim wnioskiem wyszli posłowie Lewicy. – To będą najdroższe wakacje od lat […] Wiele polskich rodzin nie pojedzie nawet do dziadków – rodziców nie będzie bowiem stać na bilety kolejowe czy autobusowe – piszą.

Apelujemy do wszystkich sił politycznych, żeby poparły naszą propozycję – mówi Magdalena Biejat z Lewicy. (fot. klub-lewica.org.pl)
Apelujemy do wszystkich sił politycznych, żeby poparły naszą propozycję – mówi Magdalena Biejat z Lewicy. (fot. klub-lewica.org.pl)

Rosyjski atak zbrojny na Ukrainę, a także sankcje, które Europa nakłada na Rosję, skutkują znacznymi podwyżkami cen paliw. Za litr benzyny trzeba zapłacić obecnie niecałe 8 zł, za olej napędowy – nieco ponad 7,50 zł. Jak zapowiadają eksperci – będzie jeszcze drożej. Trudna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna z pewnością wpłynie na tegoroczne wakacyjne wyjazdy.

Właśnie o tych wyjazdach, na konferencji prasowej, mówili przedstawiciele Lewicy. Przedstawili swoją propozycję, która ma przynieść „ulgę milionom polskich rodzin“. Posłowie zaproponowali stuprocentową zniżkę na bilety PKP i PKS w okresie wakacyjnym. Objąć ma ona dzieci, młodzież i studentów do 26. roku życia.

Darmowe bilety?

– Jesteśmy przed stacją paliw pana prezesa Daniela Obajtka. Widzimy 8,01 zł, ale martwi nas to, że przed ósemką widzimy wolne miejsce. Jakby partia rządząca przewidywała, że ósemkę zastąpi zero, ale zero będzie poprzedzone jedynką – mówił poseł Tomasz Trela podczas spotkania z dziennikarzami. – Dziwi nas też to, że w sobotę na swojej wielkiej imprezie Jarosław Kaczyński mówił przez godzinę, ale nie powiedział absolutnie nic jak przez najbliższe tygodnie miesiące będzie pomagał Polkom i Polakom, którzy każdego dnia odczuwają drożyznę Zarówno tankując swoje samochody jak i chodząc na codziennie zakupy, czy wykupując lekarstwa w aptece – ocenił polityk Lewicy.

 

Posłowie Lewicy chcą więc znowelizować ustawę o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Budżet państwa do takiego rozwiązania dopłacić miałby 1 mld zł.

– Apelujemy do wszystkich sił politycznych, żeby poparły naszą propozycję. Razem wyślijmy dzieci na wakacje. Z tego rozwiązania mogą skorzystać może skorzystać około siedmiu milionów osób. To może być realna ulga w budżetach domowych – oświadczyła Magdalena Biejat z Lewicy.

 

Podobne rozwiązanie funkcjonuje obecnie na Słowacji. Z bezpłatnego transportu korzystają dzieci, młodzież i studenci przez cały rok.

– To dobre pomysł na tu i teraz, na najbliższe wakacje. Nie może być sytuacji, w której część dzieci czy młodzieży nie pojedzie na wymarzone wypoczynek tylko dlatego, że bilety są za drogie a rodziców nie stać na ich zakup – oceniła posłanka Paulina Matysiak.

Dodaj komentarz