Tramwaje

We Wrocławiu stanął StreetTram – “tramwaj zwany ogrzewaniem”

Na torze odstawczym przy Mostach Mieszczańskich stanął StreetTram – „tramwaj zwany ogrzewaniem”. Specjalny pojazd pomoże osobom o szczególnych potrzebach znaleźć schronienie w trakcie mrozów. Wewnątrz otrzymają także ciepły posiłek i gorącą herbatę.

Fot. MPK Wrocław

StreetTram funkcjonować będzie codziennie, w godzinach od 20.30 do 6.00 – do piątku 19 lutego. Akcja może zostać jednak przedłużona, jeśli mrozy nie ustąpią, a działanie będzie cały czas potrzebne.

– Od ponad roku po wrocławskich ulicach w zimowych miesiącach krąży Streetbus, wspierający osoby potrzebujące takiej pomocy – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Wiemy jak potrzebna była to inicjatywa, bo każdego tygodnia korzysta z niego 600-700 podopiecznych. Ponieważ właśnie mierzymy się z najmroźniejsza od lat zimą, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działań pomocowych.

 

Wnętrze tramwaju, dwuwagonowego Konstala 105NaWr, zostało przygotowane w taki sposób, aby wydawanie posiłków było zgodne z obostrzeniami sanitarnymi. Wydzielona została strefa wydawania posiłków, która ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom w kryzysie bezdomności jak i streetworkerom oraz motorniczemu.

– Dzięki naszemu tramwajowi, osoby które w innej sytuacji musiałyby szukać schronienia na ulicy, mogą teraz osłonić się przed mrozem w ogrzewanym wagonie – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – MPK zawsze będzie tam, gdzie można pomóc komuś w trudnej sytuacji życiowej. Nie zamykamy się na społeczne inicjatywy, jesteśmy przecież częścią Wrocławia – dodaje Balawejder.