Tramwaje

We Wrocławiu stanął StreetTram – “tramwaj zwany ogrzewaniem”

Na torze odstawczym przy Mostach Mieszczańskich stanął StreetTram – „tramwaj zwany ogrzewaniem”. Specjalny pojazd pomoże osobom o szczególnych potrzebach znaleźć schronienie w trakcie mrozów. Wewnątrz otrzymają także ciepły posiłek i gorącą herbatę.

Fot. MPK Wrocław

StreetTram funkcjonować będzie codziennie, w godzinach od 20.30 do 6.00 – do piątku 19 lutego. Akcja może zostać jednak przedłużona, jeśli mrozy nie ustąpią, a działanie będzie cały czas potrzebne.

– Od ponad roku po wrocławskich ulicach w zimowych miesiącach krąży Streetbus, wspierający osoby potrzebujące takiej pomocy – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Wiemy jak potrzebna była to inicjatywa, bo każdego tygodnia korzysta z niego 600-700 podopiecznych. Ponieważ właśnie mierzymy się z najmroźniejsza od lat zimą, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działań pomocowych.

 

Wnętrze tramwaju, dwuwagonowego Konstala 105NaWr, zostało przygotowane w taki sposób, aby wydawanie posiłków było zgodne z obostrzeniami sanitarnymi. Wydzielona została strefa wydawania posiłków, która ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom w kryzysie bezdomności jak i streetworkerom oraz motorniczemu.

– Dzięki naszemu tramwajowi, osoby które w innej sytuacji musiałyby szukać schronienia na ulicy, mogą teraz osłonić się przed mrozem w ogrzewanym wagonie – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – MPK zawsze będzie tam, gdzie można pomóc komuś w trudnej sytuacji życiowej. Nie zamykamy się na społeczne inicjatywy, jesteśmy przecież częścią Wrocławia – dodaje Balawejder.

 

Niedaleko miejsca, gdzie stać będzie tramwaj została zamontowana również przenośna toaleta, z której mogą korzystać osoby, do których kierowany jest StreetTram.

Zima to szczególnie trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności – mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Nasi pracownicy wraz ze strażnikami miejskimi codziennie patrolują miasto, udzielają wsparcia i kierują osoby potrzebujące do miejsc, w których mogą otrzymać pomoc. Na terenie miasta działa 10 schronisk oraz kilkanaście innych miejsc, w których potrzebujący wrocławianie mogą zyskać pomoc.

 

Nowatorska inicjatywa organizowana jest dzięki współpracy MPK Wrocław, Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji Homo Sacer.

– W okresie niskich temperatur dostęp do placówek pomocowych bywa utrudniony – mówi Andrzej Ptak z Fundacji Homo Sacer. – Tramwaj jest alternatywną formą pomocy w duchu redukcji szkód, która ma sprawić, że osoby w kryzysie bezdomności nie będą spały w piwnicach czy w pustostanach.

Dodaj komentarz