global Inwestycje Wydarzenia

Webuild i Lane Construction zbudują w Teksasie linię kolei dużych prędkości

Włoska firma Webuild (daw. Salini Impregilo) oraz spółka zależna Lane Construction zbudują między Dallas a Houston w Teksasie linię kolei dużych prędkości. Kontrakt wart jest 16 mld dolarów. Umowa została już podpisana.

Całkowity koszt projektu to 20 mld dolarów. W ramach inwestycji powstanie 236-milowa linia, na której pojawią się japońskie pociągi Tokaido Shinkansen. Będą one kursować z prędkością prawie 322 km/h (200 mil/h). Na trasie powstanie tylko jeden przystanek – w Brazos Valley w pobliżu Texas A&M University (Uniwersytet w College Station w Teksasie). Czas podróży skróci się między stacją początkową a końcową z ok. 4 godzin do 90 minut.

Działalność komercyjna nowej linii planowana jest na 2026 r. Inwestycja zmniejszy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o ok. 101 000 ton rocznie.

Inwestycja utworzy ok. 17 tys. nowych miejsc pracy bezpośrednich oraz 20 tys. pośrednich. Wartość zakupionych materiałów od dostawców amerykańskich wynieść może 7,3 mld dolarów. Usługi świadczyć będą także dostawcy włoscy.

Jak informują lokalne media, będzie to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w USA.

Webuild i Lane będą nadzorować prace inżynieryjne, w tym tory, wiadukty i budynki zajezdni. Znaczna część linii kolejowej będzie poprowadzona nad ziemią, by zniwelować wpływ na mieszkańców i właścicieli ziemskich na trasie.

Dodaj komentarz