Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Weszła w życie wakacyjna korekta rozkładu jazdy. Co się zmieniło?

W niedzielę weszła w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Jakie udogodnienia czekają na pasażerów? Jak zmienią się połączenia i gdzie będą utrudnienia?

Fot. Konrad Pokusiński / PKP PLK

Od 13 czerwca dostęp do kolei zwiększy 10 nowych przystanków m.in. w Łodzi, Krakowie i Olsztynie. Powróciły połączenia dalekobieżne do Hajnówki oraz Zakopanego. Przewoźnicy wprowadzili pociągi wakacyjne, zarządca infrastruktury kolejowej zaś ma możliwość realizować dalsze prace modernizacyjno-remontowe, m.in. na stacji Warszawa Zachodnia.

W porównaniu z zeszłorocznymi wakacjami podróżni zyskają dodatkowy dostęp do kolei z nowych przystanków. Komfort podróżowania – szczególnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w większości województw zwiększyły bardziej dostępne, wyposażone w pochylnie lub windy perony.

Dzięki modernizacjom linii, przewoźnicy mogą zapewnić krótsze i częstsze połączenia m.in. na trasie WarszawaLublin, KrakówKatowice, KrakówWrocław, KatowiceWrocław.

– Dzięki inwestycjom na sieci kolejowej rola kolei będzie rosnąć zarówno w podróżach codziennych jak i okazjonalnych – wakacyjnych. Sprzyjają temu nowe przystanki oraz przebudowane perony, które zwiększają dostępność do kolei dla wszystkich pasażerów. Wykorzystujemy środki unijne i budżetowe, aby zapewnić coraz bardziej atrakcyjne podróże na trasach dalekobieżnych oraz w regionach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Na podlaskiej trasie do Hajnówki, do pociągów regionalnych dołączyły składy dalekobieżne. Mieszkańcy Podlasia, Mazowsza i turyści z innych regionów zyskali codzienne bezpośrednie połączenia z Warszawy i Gdyni. Na południu Polski pociągi dalekobieżne dojadą także w Bieszczady, do stacji Uherce.