Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Własna, tania taryfa kolejowa w województwie łódzkim

Pomimo uruchomienia nowego rozkładu jazdy, na terenie województwa łódzkiego ceny biletów kolejowych pozostały na tym samym poziomie. W przypadku relacji wewnętrznych zastosowano cenniki Polregio zgodne ze stanem sprzed grudniowej podwyżki.

Co się zmieniło?

Do jednej z najistotniejszych dla pasażerów zmian doszło na linii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na trasie między Łodzią i Warszawą operatorzy ustalili zasady wspólnego honorowania biletów.

Władze wojewódzkie wprowadziły ponadto własną „Taryfę województwa łódzkiego”. Jest to system pozataryfowy, który zachowuje w granicach regionu stałe ceny, pomimo wprowadzonej przez Polregio podwyżki. Co ważne, ceny z tej taryfy obowiązują również na terenie województwa mazowieckiego – ale jedynie na obsługiwanej przez tego operatora linii ŁódźWarszawa. Za finansowanie kursów odpowiada w pełni samorząd wojewódzki.

Jakie bilety obejmuje nowa taryfa?

„Taryfa województwa łódzkiego” ustalona została dla biletów jednorazowych oraz miesięcznych odcinkowych imiennych (z opcją przejazdu w obie strony). W przypadku ustawowych ulg dla podróżnych obowiązują one również w nowej taryfie. Zgodnie z informacją Polregio, bilety kolejowe są standardowo dostępne w kasach biletowych, u obsługi pokładowej pociągu i w automatach.

Cennik biletów nie może być łączony z innymi ofertami specjalnymi lub pozataryfowymi.