global Wydarzenia

Włochy: NAS skontrolowało pojazdy transportu publicznego pod kątem koronawirusa

Funkcjonariusze włoskiego Nucleo per la Tutela della Salute (NAS) przeprowadzili kontrole prawie 700 miejsc, które związane są ze środkami transportu publicznego. Pobrali także do badania próbki. Właśnie opublikowano wyniki z testów.

Kontrole prowadzone były w pociągach, metrze, tramwajach i autobusach, a także na dworcach i peronach. Ponadto, pobranych zostało ponad 700 próbek z różnych miejsc w pojazdach i obiektach użyteczności publicznej. W akcji udział wzięli Funkcjonariusze NAS – jednostka pomocnicza karabinierów, przydzielona do współpracy z ochroną zdrowia na polecenie włoskiego ministra zdrowia.

Jak informuje NAS, działania objęły 693 pojazdy przystosowane do transportu publicznego. Skontrolowano również kasy biletowe, poczekalnie i perony. Nie obyło się bez kar.

Nieprawidłowości odnotowane zostały w 65 przypadkach. Związane one były m.in. z niedostatecznym przestrzeganiem reżimów sanitarnych, w tym nieregularnej dezynfekcji i sprzątania, braku informacji dla pasażerów o tym, ile osób może znajdować się na pokładzie pojazdu. Karano także za brak odpowiedniego oznaczenia dot. miejsc niedostępnych dla podróżnych. NAS wylicza także częsty brak podajników z płynem dezynfekującym lub ich niesprawność.