Pasażer Wydarzenia

Wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów

Wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Co się zmieniło? Dojedziemy m.in. do lotniska w Pyrzowicach oraz z Chorzel do Szczytna przez Wielbark. Wróciły połączenia Olsztyn Gutkowo-Braniewo, Kraków – Zakopane oraz Oświęcim – Zator przez Skawinę.

Wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów (fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK)
Wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów (fot. Piotr Hamarnik / PKP PLK)

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, zwiększyła się atrakcyjność oferty połączeń regionalnych i dalekobieżnych.

Krótsze podróże i nowe połączenia

Krócej na trasie WarszawaBiałystok. Dzięki postępowi prac modernizacyjnych na odcinku CzyżewBiałystok, w grudniu czas przejazdu pociągów na trasie z Warszawy do stolicy Podlasia skróci się o około 10 min. Od niedzieli  dostępny będzie także nowy peron na przystanku Białystok Zielone Wzgórza.

Dojedziemy koleją do lotniska w Pyrzowicach. To efekt zakończonej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na odcinku ZawierciePyrzowice Lotnisko – Tarnowskie Góry. Pociągi zatrzymają się na zmodernizowanych peronach na stacjach: Zawiercie (nowy peron), Poręba, Siewierz, Tarnowskie Góry oraz nowych przystankach: Mierzęcice, Miasteczko Śląskie Centrum, nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz Zawiercie Kądzielów (PLK SA umożliwią pasażerom korzystanie z przystanku po tym jak przewoźnik złoży wniosek). Połączenia będą realizowane w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry.

Po ponad 20 latach, po wykonaniu prac remontowanych, powróciły pociągi pasażerskie na trasę Chorzele – Wielbark – Szczytno (linia 35). W czerwcu tego roku po 22 latach, dzięki inwestycji PLK SA, przywrócone zostało połącznie na mazowieckim odcinku z Ostrołęki do Chorzel.

W nowym rozkładzie jazdy będzie więcej połączeń na przywróconej do eksploatacji w czerwcu br. linii Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój. Od 10 grudnia przewoźnik zaplanował także połączenia w tygodniu.

W Małopolsce przywrócono połączenia z Krakowa do Oświęcimia przez Skawinę i Zator (linia nr 94). Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów ze zmodernizowanej stacji Brzeźnica i peronu przy przystanku Jaśkowice.

Nowy rozkład jazdy na Warszawskim Węźle Kolejowym uwzględnia prace prowadzone przy modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Mimo prac pod ciągłym ruchem pociągów, wraz ze zmianą rozkładu jazdy zaplanowano zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na podmiejskiej linii średnicowej.

Nowe przystanki i zmodernizowane perony

Pasażerowie wybierający w codziennych podróżach kolej – najbardziej ekologiczny środek transportu, skorzystać mogą już z nowych przystanków, wybudowanych w ramach inwestycji współfinasowanych ze środków unijnych oraz z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki:

Perony

Od 10 grudnia podróżni korzystają także z nowych i zmodernizowanych peronów. W stolicy oddany do użytku jest nowy jednokrawędziowy peron nr 5 na stacji Warszawa Gdańska oraz perony na przebudowywanych stacjach i przystankach; Warszawa Wawer, Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka Grochowska. Na Mazowszu lepszy dostęp do kolei zapewnią również przebudowane przystanki Ruda Wielka między Skarżyskiem-Kamienną a Radomiem, Koziebrody na trasie NasielskToruń Wschodni.

Dodaj komentarz