Przewozy towarowe Wydarzenia

Wzrósł ruch kolejowy na linii Europa – Chiny

Towarowy ruch kolejowy między Chinami a Europą wzrósł o 36 proc. od stycznia do września br. – poinformował UTLC ERA, główny operator ruchu tranzytowego na trasie. Według zaprezentowanych danych, w ciągu 9 miesięcy z linii skorzystało 4499 pociągów kontenerowych.

W związku z dużym ruchem i tworzącymi się zatorami na granicy, chińskie władze wydały pod koniec października zarządzenie, w ramach którego zakazały przewozu towarów w kierunku kazachskiego Alashankou oraz mongolskiego Erenhot. Decyzja obowiązywała tylko jeden dzień.

Według informacji oficjalnych, na które powołuje się railway.supply, na granicy z Chinami stoi jeszcze ok. 5 tys. wagonów z kazachskimi towarami. W związku z tym tamtejsi spedytorzy zażądali, aby rząd Kazachstanu zablokował przejazd chińskich pociągów towarowych do Europy, dopóki nie zostanie rozwiązany problem zatoru.

Omijając korki, także na granicy polsko-białoruskiej, pociągi jadą alternatywną trasą przez Kaliningrad. Udział w tranzycie wzrósł tam z 4 proc. do 13. Zdaniem ekspertów na obecnej sytuacji skorzystać mogą także Ukraina i Finlandia.

Źródło: railway.supply

Dodaj komentarz