Pasażer Raport z Polski

Z Krakowa do Gdańska w niecałe 5 godzin. PKP Intercity idzie na rekord

PKP Intercity od września pokona trasę z Krakowa do Gdańska w 4 godziny i 50 minut. Po korekcie rozkładu jazdy pociągów z Krakowa do Warszawy dojedziemy w 2 godz. i 10 minut. – To rekordowe w historii kolei czasy przejazdów – zaznacza największy polski przewoźnik dalekobieżny. Jakie zmiany odczują pasażerowie od 3 września?

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. 3 września br. wejdzie w życie czwarta z nich i będzie obowiązywała do 11 listopada br.

Krótsze czasy przejazdów między największymi miastami

Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów pozwoli skrócić czas przejazdu między największymi polskimi miastami.

Czas przejazdu między stolicą Małopolski a Trójmiastem skróci się o 17 minut niż dotychczas i o 6 minut krócej niż najlepszy w historii polskiej kolei czas jazdy.

Czas przejazdu skróci się o 16 minut (niż w okresie wakacyjnym)

IC Koziołek połączy Lublin z Poznaniem

Narodowy przewoźnik przewidział od września kolejny skład do obsługi połączenia na trasie Lublin Główny – Poznań Główny. IC Koziołek dołączy do składów IC Lubuszanin oraz IC Górski i będzie trzecim pociągiem kursującym bezpośrednio pomiędzy stolicami województw wielkopolskiego i lubelskiego.

Pociąg będzie kursował codziennie a po drodze zatrzyma się między innymi w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomiu oraz w przywróconej po latach Drzewicy i Przysusze. Z Lublina pociąg wyjedzie po godzinie 8 rano, a do Poznania przyjedzie koło godziny 15. Trasę z Lublina do Radomia IC Koziołek pokona w 1 godzinę i 24 minuty, do Łodzi dojedzie po 3 godzinach i 3 minutach, a całą trasę przejedzie w 6 godzin i 20 minut. W terminie od 3 – 27 września w związku ze zmienioną organizacją ruchu IC Koziołek pokonywać będzie trasę w czasie 6 godzin i 37 minut. Połączenie będzie realizowane elektrycznym zespołem trakcyjnym typu FLIRT, wyprodukowanym w siedleckiej fabryce Stadler Polska.

Warszawski Węzeł Kolejowy: część pociągów wraca na Warszawę Centralną

Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów, część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska.

Od 3 września do 11 listopada br. taka sytuacja będzie dotyczyła 89 pociągów, przede wszystkim jadących w kierunku wschodnim. Na trasę przez Warszawą Centralną wróci natomiast wiele połączeń kursujących w kierunku zachodnim, w tym pociągi Berlin-Warszawa-Express (oprócz ostatniego kursu z Berlina). PKP Intercity przypomina, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń do i z Warszawy.

Powrót TLK Flisak na trasę podstawową

Pierwszy dzień funkcjonowania najnowszej korekty to powrót pociągu TLK Flisak na swoją podstawową trasę. Ponadto, w efekcie tej zmiany, nastąpi inauguracja obsługi pociągami PKP Intercity miast Sztum i Kwidzyn. Skład, który dotychczas jeździł objazdem przez Iławę Główną, znowu połączy Grudziądz z resztą kraju. Dzięki połączeniu grudziądzanie mogą dojechać między innymi do Trójmiasta, Łodzi, Częstochowy czy Katowic.

Więcej pociągów z możliwością graficznego wyboru miejsc

Od 3 września br. będzie więcej pociągów, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do listu 100 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych 18 par połączeń. Graficzna rezerwacja miejsc to funkcjonalność znana podróżnym m.in. z linii lotniczych. Pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. Od połowy lutego tego roku rozwiązanie to dostępne jest również w wybranych składach wagonowych kategorii EIC. PKP Intercity sukcesywnie zwiększało liczbę pociągów zestawionych z wagonów, w których możliwe stało się skorzystanie z graficznej rezerwacji miejsc, rozszerzając pilotaż również o kategorie IC oraz TLK. Pełna lista nowo dodanych pociągów z możliwością wyboru miejsca ze schematu będzie dostępna 3 września br.

Dodaj komentarz