Inwestycje Pasażer

Z Warszawy nad Zalew Zegrzyński. Po 25 latach rusza modernizacja linii kolejowej do Zegrza

Wieliszew (fot. PKP PLK)

Musieliśmy czekać ćwierć wieku, aby z Warszawy dojechać koleją nad Zalew Zegrzyński. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o podpisaniu umowy na opracowanie projektu i remont trasy Waliszew – Zegrze. Projekt za ponad 34 mln zł współfinansowany jest z RPO Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

– Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza, ograniczamy w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Inwestycja wpisuje się w założenia Master Planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje są w innych województwach, m.in. w małopolskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, dolnośląskim. Tworzymy w Polsce kolej dostępną, zapewniającą przewidywalne i bezpieczne podróże – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Modernizacja sprawi, że na linię kolejową wrócą pociągi. Usprawni to dojazdy do Warszawy oraz przejazdy ze stolicy nad Zalew Zegrzyński. Na trasie, w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską, powstanie dodatkowy przystanek „Wieliszew Centrum”.

Prace obejmą także przebudowę stacji w m. Zegrze Południowe. Podwyższone perony ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Do dyspozycji pasażerów będą także ławki i wiaty. Całość zostanie oświetlona. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

– Podpisana dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa na wykonanie prac i wykorzystanie nieczynnej linii Wieliszew – Zegrze to nowe połączenia do Zegrza. Realizujemy projekty, które zapewniają mieszkańcom lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz możliwość rekreacyjnych wyjazdów poza aglomerację – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po zrealizowaniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2022 roku.